Cumartesi, 23 Kasım 2019

RSS

RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml`dir.

RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:

Rich Site Summary (RSS 0.91)
RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0)
Really Simple Syndication (RSS 2.0.0)
İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML`i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.

RSS sayesinde Araç Çubuğu`ndan Vikipedi ve AjansBIR.com gibi sitelerdeki son değişiklikler görülebilir. RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

Multi-RSS reader
Mozilla Thunderbird`ün rss desteği sayesinde Wikipedia`daki içeriğe abone olmak mümkün.Multi-RSS reader, İnternet haber portalcığının neredeyse son noktasıdır, çünkü birçok alt site, haber kaynağı olarak kullandığı siteleri kaynakça olarak göstermektedir. Ayrıca aldığı haberleri basit bir harmanlama yöntemi ile kendi sitesini haber yapar. "Multi-RSS reader" da ise bu işlem otomatik bir şekilde PHP veya ASP desteği olan her site sahibi yapabilir.

Örneğin, konusunda uzman 10 sitenin RSS başlığını güncellik sırasına göre kendi sitenizde görebilir ve siteden yararlanan kullanıcılara sunabilir. Şu an PHP modulu hala daha beta aşamasında olduğu için stabil bir kullanımı mevcut olmasa da ileride hazır modullü sitelerin vazgeçilmezlerinden biri halini alacağı kesin gözü ile bakılmaktadır.

Google kısa bir süre önce Google Reader uygulamasını hizmete soktu.

AjansBIR.com için RSS Linkleri

TÜMÜ
Güncel
Ulusal
Dünya
Siyaset
Ekonomi
Sağlık / Kadın / Aile
Spor
Otomotiv
Teknoloji
Kültür / Sanat / Magazin
Kemer
Alanya
Elmalı
Manavgat / Side
Serik
İbradı
Kaş
Finike
Kumluca
Gündoğmuş
Gazipaşa
Korkuteli
Akseki
Demre