Salı, 19 Haziran 2018
Ümit Atalay EKMEKÇİ

Hepsi burada nokta kom


Müthiş bir internet alışveriş çılgınlığımız var hepsi burada nokta kom ile.. Neler neler var burada koy sepete.... Herşey var, elini sallasan ellisi... Savaşlar, bombalar, saldırılar, ölenler, yaralananlar açlık –kıtlık-sel,iklim değişikliği felaketleri,işssizlik...Politik marazlar.. Yalanlar dolanlar,hezeyanlar takkiyeler,tarikatlar,sömürüler..

Fırsat eşitsizlikleri.Atatürkçü Düşünce Derneğine yapılan müdahaleler.. Sağlık skandalları ,H1N1 virüsüne karşı yapılan çok değişik önlemler, sil baştan tekrarlanan demokrasiler, anlık değişen kararlar ve daha niceleri..Asker suçlamaları, açılımın öteki yüzü ,Mardin katliamının ardında kalan travma yaşayan çocukların kimsesizliği,üniversitede okuyan öğrencilerin sorunları,emeklilerin geçinememeleri,her mahalleye bir alışveriş merkezi kondurulması , develerin tellal ve pirelerin de berber olması... Sonrasında ise bu pirelerin filleri yutması...’ Bu düzen böyle mi gidecek? Pireler filleri yutacak; Yedi nüfuslu haneye/üç buçuk tayın yetecek?(Orhan Veli )

Adı üzerinde hepsi burada nokta kom... Herşey olmalı...Aklınıza gelen herşey olmalı ki bu slogan da işe yaramalı...Silah tacirleri, uyuşturucu baronları,din baronları (nedense her ikisinde de baron sözcüğü getiririlir arkasına..)Sağcılar,solcular, eskiden sağcı olup sonrasında solcu olanlar ya da tam tersi olanlar,hiç bir şey dahi olamayanlar..Ateş olup da cürümü kadar yer yakamayanlar..Kendi attıkları yalanlara inananlar, inanmayanlara suç duyurusunda bulunanlar..Aklınıza gelebilecek her türlü sefillik, olumsuzluk, insanı yok etmeye yönelik her şey var burada ;yok etme üzerine kurulmuş bir global oluşum ile karşı karşıyayız nedense..Tüm dünya mahkum bu hepsi burada nokta koma...Bunsuz olunmuyor.

''Ancak yer almayan yoklar var burada eklermisiniz lütfen?'' ...Malum müşteri memnuniyetsizliğimizi dile getirip tüketime yardımcı olmamız gerekiyor..

’’Ben memnun değilim bu oluşumdan çünkü bazı aradıklarımı bulamıyorum’’ diyorum sorumlu kişiye...Karşımdaki kişi bunu duyunca hemen doğruluyor,ciddileşiyor ve hepsi burada nokta komun sorumluluğuna zarar gelmiş gibi biraz da mahçup bir ses tonu ile ; ‘’hay hay ,hemen söyleyin ekleyelim.. Müşterilerin geri dönüş yapması çok güzel ''diyor..

Neler yok ki dersek eğer ;yok olanlara da bir bakalım elimiz yettiğince diye söze girip başlıyorum olmayanları sıralamaya....Ne kadar çok yok olunduğunu sonunda görüyoruz .Var listesi ne çoksa yok listesi ondan da fazla. Ki var olanlar da zaten yok olmalarla eşdeş..Aktarıyorum yok olanları öylece kalıyor hiç ses çıkartmadan sadece başı ile onaylayarak ..Söz veriyorum ona yazmayacağıma,dair bunları, çok utanıyor çünkü...Belki çözümleyeceğini ,belki de çözümleyemeyeceğini söylüyor...Ya evet, ya hayır, ya da belki...Bu üç şıktan biri besbelli...Zaten diyor var olanlar ile başımız göğe mi eriyor ki?..

Ermeyenler buyrun hepsi burada nokta koma..Ekleyin sepetinize;.afiyet olsun ya da iyi günlerde kullanın...‘Bu ne acayip bilmece!Ne gündüz biter, ne gece. /Kime söyleriz derdimizi; /Ne hekim anlar, ne hoca.

Kimi işinde gücünde,,/Kiminin donu yok kıçında./ Ağız var, burun var, kulak var;/Ama hepsi başka biçimde..

Kimi peygambere inanır;Kimi saat köstek donanır; /Kimi katip olur, yazı yazar;/Kimi sokaklarda dilenir.

Kimi kılıç takar böğrüne;/Kimi uyar dünya seyrine:/ Karı hesabına geceleri,Gündüzleri baba hayrına

Bu düzen böyle mi gidecek ?/Pireler filleri yutacak;/ Yedi nüfuslu haneye/Üç buçuk tayın yetecek?

Karışık bir iş vesselâm./Deli dolu yazar kalem./ Yazdığı da ne ?/ Bir sürü ipe sapa gelmez kelâm...’’ (Orhan Veli Kanık)

Ümit Atalay EKMEKÇİ

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2018-06-06

""

Mustafa ŞİMŞEK
Mustafa ŞİMŞEK2018-06-08

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2018-06-16

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2018-06-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2018-05-30

E-bülten Gurubu

bize katılın ...