Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

TAM İÇİNDE ATATÜRK ADI GEÇMEYEN FESTİVAL DERKEN…


46.Altın Portakal Uluslar arası Film Festivali finalini TV kanalından izledim.

Final bilindiği gibi görkemli bir gece ile sonlandırılmaya çalışıldı.

Öncelikle TV kanalının canlı yayını acemice ve geceye yakışmayacak biçimiyle biz ekran başındakileri üzdü.

Ödül esnasında reklâm alınması, sunumlardaki gecikmeleri salondaki davetlilere ve sanatçıların görüntüsüne yer vererek izlenmeyi süreklileştirmeyi başaramadılar. Kanal sunucuları ise sanki en çok ben konuşmalıyım heyecanı içindeydi.

Festivalin orkestrası sunum kopukluklarında olsa gerek Dinar bandosu kadar beceri gösteremedi. En çok da buna orkestranın sanatçıları üzüldü. Üzüntüleri ekrana yansıdı.

Sunucu yalnızca mini eteği ile göz doldurdu. Gecenin akıcılığına biraz da olsa gayret gösterebilirdi. Ancak dağarcığındakiler sürükleyiciliğe yetemedi.

Arkadaş şarksı ile Melike Demirağ sahne aldığında bir Yılmaz Güney VTR si koymak bile akıllara gelmedi. Festival organizasyonu düşünemediyse pekâlâ yayıncı kanal bunu düşünebilir, Arkadaş filminden sahneler salondaki perdeye yansıtılabilirdi.

Ödül alan filmlerle ilgili önceden fragmanlar gösterildi. Oysa çok daha geniş bir VTR bandı oluşturulup ödül alan sanatçının en güçlü rol kestiği sahneler gösterilebilirdi. Sanki olsun da testi dolsun tembelliği vardı her saniyede.

Konuşmalara gelince. Lütfen buraya dikkat! Yazının asıl teması bu paragrafta başlıyor.

Ülkemizde tek bir isim, kahraman ve devlet adamı unutturulmak isteniyor. AB bile buna çanak tutuyor.

O isim Atatürk.

Onun devrimleri, dünyaya bakış açısı, felsefesi yeni bir dünya düzeni kurmaya çalışanları hala tedirgin ediyor. Şu an en büyük engellerinden biri efsaneleşmiş Atatürk…

Altın Portakal gecesinde konuşmacılara kulak verdiğimizde şaşırıp kaldık. Ne ödül veren ne ödüle alan sanat ve sanatçı için yürekli çalışmalar yapan Cumhuriyetimizin kurucusundan tek kelime etmiyor. Tam :

—Yuh be! Diyecekken, kentin valisi Sayın Yüksel içinde Atatürk geçen mükemmel bir konuşma yaparak Altın Portakal’ın onurunu korudu.

Benim için gecenin kahramanı bu güzel konuşmayı yapan Antalya Valisiydi. Ağzına ve yüreğine sağlık…

Biz, Antalya’da yaşayan ve Atatürk’ü sevmeye devam edenlerin yüreğine serin sular serpti.

Festival için anlatılacak başka hiçbir şey yok

47. Altın Portakal için bu işin başındakiler önce kafalarını bir güzel dinlendirsin sonra da yeniden bir çalışmanın içine girsinler. 1.Altın Portakal’dan bugüne kadar yapılanları tek tek incelesinler. Özellikle Hasan Subaşı dönemindeki yaratıcı ve yetkin çalışmalarda odaklansınlar.

Antalya Uluslar arası Altın Portakal Film Festivali bir müsamere amatörlüğüyle yapılamaz. Ve ülkemiz kültür sanat tarihine adını yazdırmış böyle bir organizasyon: “Olsun da nasıl olursa olsun.”oldubittisine getirilemez.

Yinede bu festivalin yaşaması için yaşam öpücüğünü eksik etmeyenlere, emeği geçen her kese bu kentin sokaktaki adamı olarak teşekkür ederim. Daha iyisi için lütfen çaba gösteriniz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...