Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İŞTE BU! (2) THE İMAM


Yaprak Döküm dizisinden sonra o kanal benim, bu kanal benim diye aranırken TRT bir kanalında yeni bir filmi fark ediyorum.

Hani düşünürüz de söyleyemeyiz, ya da yazamayız ya… Sonra da düşündüğümüz, ya da yazmak istediğimiz konunun bir başkası tarafından dile getirildiğini görünce:

—Hah işte bu! Çığlığı atarız ya. The İmam’ı izlerken, bende öyle bir çığlık attım.

Konu harika.

Oyuncular rollerini hak etmişler.

Öykü kısaca şöyle:

“Malatya’da tipik bir Anadolu köyünde yaşam devam etmektedir. İyi insanlar, düzenbazlar, din tacirleri o her zamanki yerlerini korumaktadır. Köyün imamı ansızın hastalanır. Ancak görev ve sorumluluk bilinciyle eski sınıf arkadaşını arar, tedavisi bitinceye kadar yerini almasını ister. Yardım istenen arkadaş İmam Hatip mezunu sonrada üniversite bitirmiş bir bilgisayar mühendisidir.

Eski İmam, köy muhtarına bir süre yerine bakacak arkadaşı ile ilgilenmesini ister. Ve imamın görev kabul eden arkadaşı yola çıkar.

Köylü sıradan bir imam, köy hocası yolu gözlerken, son model motosikleti üzerinde köye toz duman içinde giren, uzun saçlı, kot pantolonlu, güleç yüzlü imam vekilini görünce şaşırır.

Bilgisayar mühendisi imam vekili delikanlı namaz öncesi cemaatine verdiği vaazla yetkin din bilgisine sahip olduğunu gösterir.

O sıra dışıdır.

Bağıran, cemaatini namazı kaçırdı diye paylayan hoca dışında uyumlu, hoşgörülü, pedagojik formasyona sahip sevimli biridir. Kuran kursu sonrası diz üstü bilgisayarını da öğrencilerine öğretecek kadar özverilidir.

İmam vekilinden gençler ve çocuklar memnun olurken dudak bükenler hepimizin bildiği çıkar çevreleri, sözüm ona hacı, hoca takımıdır. Onlar için despotluk şarttır; gülümseme, sevgi gereksiz olgulardır.

The İmam filmi imamlarımızın katı tavırcılıklarına, iticiliğine karşı yapılmış güzel ve özlediğimiz bir çalışmadır.

TRT 1’in bu filmi yayınlaması da alkışa değerdir. Çünkü bu film, tabulara indirilmiş haklı bir tokattır.

Dileriz çatık kaşlı imamların ve hocaların, bet sesli müezzinlerin yerini böylesine çağdaş imamlar ve hocaların alması için bu film bir mesaj niteliğini de taşır. Mesajı almak isteyenler yönetmenliğini İsmail Ateş’in yaptığı The İmam’ı mutlaka izlemeli. Filmi izledikten sonra benim gibi:

—İşte bu! Çığlığını atacaklarına yüzde yüz eminim.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...