Çarşamba, 20 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İÇGÜDÜSEL SANSÜR


Helal olsun!

Kanlı cinayet haberi, tüm zamanların reyting rekorlarını kırdı ve altüst etti.

Her akşam ya da her saat başı haberlerde; Cem ve şürekâsının resimleri, fotoğrafları…

Cinayetin anatomisi, sosyal boyutu, bilinçaltı analiz ve sorgusu tekmili birden haber saatlerinizin gözdesi, şahı mardanı oldu.

Derler ya. Şanslı hükümetlerin başarı ve başarısızlığı toplum aynasına yansırken, arada biten olayların gücü lehine ya da aleyhine puan yazdırabilir.

Cem Garipoğlu cinayeti haberleri de öyle. Günlük ve can alıcı sorunların üzerine giydirilerek sanki sorunsuz bir dünyada sorunsuz bir Türkiye teması yaratılıyor. İş,aş,ekmek sorunu bir kenar edildi varsa yoksa nasıl kesti sorusuna yanıt aranıyor.

Medyanın zaafı işte bu noktada ortaya çıkıyor. Livaneli’nin, UNESCO’ya başkanlığının niye teklif edilmediği haber ve yorumu bile çirkin cinayetin pıhtılaşmış gölgesi altında bırakılıp, unutuluyor.

Reyting uğruna çalışan kameralar, uzatılan mikrofonlar hepimizi gına getirdi. Artık bilincimiz içgüdüsel sansür uygulayarak haber saatlerinde yabancı kanallara zaping yaptırıyor.

Hani olur ya Cem bir yırtarsa!

Biri çıkıp:

—Ben kestim, doğradım, paketledim. Der suçu üstlenirse; inanın Cem Garipoğlu milyarlık reklâm filmlerinin kahramanı olacak, dizi filmlerinin de kralı! Kim ne derse desin medya Cem Garipoğlu’ndan bir fenomen yaratmayı başardı.

Maykıl Ceksin’ın (Michael Jackson) ölümü bile böylesine tantana yaratıp, fırtınalar koparmadı.

Oysa her şey; olay, yargı ve polis üçgeninde incelenerek pis ve iğrenç cinayetin gizemi çözülebilir, adalet vereceği kararla sonuçlandırılabilirdi.

Sizi bilmem ama benim beynim, içgüdüsel olarak televizyon haberlerinden uzaklaşmam için var gücüyle çalışıyor.

Eylül’ün ortasına Gümüşhane’ye on santim kar yağmış diyor haber ajansları. Beynim bu habere bile sırtını dönüyor. Ve üzerine kar yağdırılan hayatlarımız; kanın, ateşin, alengirli olayların karmaşasında sürüp gidiyor.

Vah bize, vahlar bize!..

Gülümsemelerimize bile geçit vermeyen medya kelepçesini çözebilecek miyiz?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...