Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

KÜFÜR


Yalnızca çocuklar ve gençler değil; büyükler de konuşmalarında argo ve küfre yer veriyor.

Geçtiğimiz gün, bizim mahallenin kahvesinde sinkaflı konuşan kırk yaşın üstündeki adamlara sabrım taşınca verdim veriştirdim eleştiriyi:

—Yahu sokaktan, yoldan geçenleri, karşıdaki apartmanın balkonunda oturanları, kahvenin üstündeki dairelerde ikamet edenleri hiç mi düşünmez misiniz? Hadi kendinize, bize saygınız yoksa bari onlara saygınız olsun! Dedim.

Ansızın patlayan sitemim bir anlık sessizliğe yol açarken, pis küfürlerin sahiplerinin de suratlarını asılmasına neden oldu.. Ses vermediler, çünkü haklıydım. Güzel bir akşamüstü sohbetimiz, bir bardak çay içimliği keyfimiz, üç beş densizin yüzünden yok olup gitmişti.***

Maalesef küfür her yerde…

Okul bahçelerinde, sokaklarda, stadyumda ve tüm sportif karşılaşmalarda hükmünü sürdürüyor.

Bacak kadar çocukların ettiği küfürler; bir de bakıyorsunuz ki kocaman adamların dilinde. Ne utanma var, ne de arlanma.

Yağmur sonrası hava almaya gittiğimiz deniz kıyısında yürürken; tertemiz yüzlü, ancak ağızları küfre alışmış gençlerin nahoş lakırdılarıyla karşı karşıya kaldık. Yanımdakiler;

—Bulaşma! Diye gençleri eleştirmeme izin vermediler. Diyeceklerim içimde bir yumruk gibi kalıverdi. Oysa eleştirmeli, yanlış yapanın dikkati çekilmeli. O, hayatın her alanında yapılması gerekli diye savunduğum otokontrol yöntemi devreye konulmalı.

Dedim ya…

Okul bahçelerinde bile çocuklar küfrediyor ve bizler buna seyirci kalıyorsak pes artık!

İnsanlar gergin.

İşsizlik.

Ekonomik kriz.

Hepsi var ama küfretmeye bahane sayılmamalı. Varsa iç sıkıntısı olan; gider boş bir alanda bağırır, çağırır ya da psikologa zaman ayırır.

Çocuklarımızı; evimizden, çevre ve okul ortamına eğiterek olumlu alışkanlıklar kazandırarak gönderebiliyorsak eğer; küfür de biter, argo sözcükler de.

Bunun için; televizyonda sıkça arzı endam eyleyen politikacıların, sanatçıların, ünlü sporcuların da ağızlarından çıkan sözcüklere dikkat etmesi gerekiyor.

Televizyondan yansıyan:

—Namusuz!

—Şerefsiz! Gibi lakırdılar bile tabana daha iğrenç küfürlere dönüşerek anında ulaşıyor.

İlkokula çağımızda çok sevdiğimiz öğretmenimizin bir yöntemi vardı. Küfür edeni yanına çağırır, sınıf başkanının gözetiminde tuvalete göndererek:

—Üç kez ağzını sabunlayıp yıkayacaksın. Çok pis kokuyorsun! Cezası verirdi.

Şimdiler de ise bırakın uyarmayı, ana avrat düz giden çocukları bile görmezden geliyoruz.

Küfre ve argoya hoşgörü gösterirsek ucube bir toplum oluruz. Ve tüm güzel değerlerimiz bu çürümüşlük üzerinden yuvarlanır, alaşağı olur.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...