Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

SEKSOLOJİ UZMANI HAYDAR DÜMEN


“Üç İnsan Üç Öykü” adlı belgesel, Haber Türk kanalında yayınlanıyor.

Yönetmeni Cengiz Özkarabekir.

Ülkemiz sosyal yapısında iz bırakan ve hala yaşayan sanatçılar, sporcular, bilim adamları, toplumu sarsan kimlikler sıra dışı öyküleriyle akrana yansıtılıyor.

Beşiktaş’ın üç efsane futbolcusu Feyyaz, Metin ve Ali…

Alpay, Ayten Alpman ve Berkant…

Derken; Zekeriya Beyaz, Erman Toroğlu ve Haydar Dümen bu güzel belgeselin ağır topları oldu.

Doğrusu; Üç İnsan ve Üç Öykü adlı diziyi hazırlayanları kutluyorum. Üç farklı insanı, üç sıra dışı öykü içinde öylesine güzel kurgulayıp anlattılar ki adeta ekrana bizleri sımsıkı bağlayıp, yerinizden oynamaz kıldılar.

Neyse… Ben, Haydar Dümen’i anlatmak istiyorum.

Bizim kuşak, belden aşağı soruları; anasına, babasına, ağabeyine, ablasına soramazdı. İki insan vardı beynimizdeki soru kancalarını kaldıracak. Biri Güzin ablaydı, diğeri de Haydar Dümen.

İkisi de cesur ve kahraman akıl danışmanlarımızdı.

Cinsellikte muhatabımız Haydar Dümen, sosyal konularda ise Güzin Abla; ne sorarsak soralım, ne merak edersek edelim köşelerinde yanıt verirlerdi. Deşifre olmamanın yöntemi de kullandığımız rumuzlardı. En çok sorularımız zar ve mızrap üzerineydi. Zarın gücü, mızrabın boyutu İstanbul’un fethinin tarihinden daha önemliydi.

Zaman içinde Haydar Dümen’in kitapları poşetler içinde ve tezgâh altlarından satılmaya başladı. Bu kitapları alır, zulalarımızda saklar, kafamıza takılan konuları öğrenmek için gizlice bir kenarda okur, bilgilenirdik.

Benim zulamda gün gelip mahallenin iki farklı göz rengine sahip Pamuk adlı Van Kedisi yavrulayınca ve tıkırtıları da aile büyüklerim duyup harekete geçince, mahremiyetim açığa çıktı. Haydar Dümen imzalı kitaplar babama derhal teslim edildi.

Her kitabı okuyan ve Hazreti Ali’nin cenk kitaplarının yanında Mayk Hamer serisini bile ihmal etmeyen babamız bıyık altından gülüp, aile eğitimindeki bu eksikliği, eve aldığı gazetenin yanına, bir de cinsel konularda yazan uzmanların olduğu dergileri de getirmeye başladı. Haydar Dümen’in kitapları Pamuk kedinin doğum salgısından temizlenip benim olmadığım bir esnada aynı mahrem yere konuldu. Ailem araştırmamı, farklı kitaplara başvurmamı onaylamış ancak adap ile aradaki mesafeyi korumayı uygun bulmuştu.

Haydar Dümen, sözünü ettiğim programda gerçekten misyonunu tarif etti:

—Karanlığın içine bir kişi girdim, aydınlığa binlerce insan olup çıktım. Dedi.

Doğruydu…

Haydar Dümen, Güzin Abla gibi aydınlıkçılar karanlıkla korkusuzca savaşanlardı.

Her şeyin günah sayıldığı, gençlerin sorularına soyut anlamda yanıt verildiği o günlerde, onlar bizim vazgeçilmez kahramanlarımızdı.

Gel zaman içinde Haydar Dümen’in yeğenleriyle tanışık olduk. İki yetişkin genç kız olan yeğenleriyle Antalya’da söyleşilerimizin hep başrolünde Haydar Dümen oldu.

—Amcamız farklı bir insandır. En güzel olan yanı da, onun için yanıtsız hiçbir soru olmayacağı gerçeğidir. Derlerken amcaları Haydar Dümen ile gurur duyuyorlardı.

Haydar Dümen Uşaklı ve merkez İkisaray köyünden.

Birader sözü nasıl bir çok yörede kardeş ya da arkadaş sözcüğü yerine geçiyorsa, Uşak’ta da sağdıç sözcüğü kardeş, arkadaş, dost yerine kullanılır. Oysa bilindiği gibi sağdıç sözcüğünün gerçek anlamı evlenen kız ve erkeğe düğün öncesi yol ve yöntem gösteren yetkin kadın ve erkeğe verilen addır. Şu ilginçliğe bakınız ki, Uşaklı Haydar Dümen yüklendiği sosyal sorumlulukla gün gelip Türkiye’nin sağdıcı oluyor.

O, kariyerini belden aşağı sorulara verdiği yanıtlarla yaparken, cinselliğin hayatın en can alıcı olgusu olduğunu da gizemler arasında bocalatılan bu ülke insanına anlatmayı başardı. Ve bu ülkenin insanları bebelerin leylekler tarafından getirilmediğini, hapşırırken, öksürürken kızlık zarına bir halel gelmeyeceğini öğrendi. Büyüksün Haydar Dümen!..Çok büyük!...Ki hala gazetelerde en çok okunan yazar, danışılan uzmansın…Ve iyi ki varsın…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...