Salı, 22 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

GURBET KIZ ARTIK OKUYOR


Dünyada okuma bilmeyen insan nüfusu beş milyar.

Türkiye’de bu sayı beş milyon civarında.

Antalya’da Muratpaşa ilçesi en çok okuryazarı olan ilçe. Ama yinede bu ilçemizde dokuz ile on bin civarında okuma yazma bilmeyen insan var.

Dünyada ve Türkiye’de okumayan kadınların sayısı erkeklere oranla daha çok. Yani sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada kadınlar okuryazar oranında geri planda.

8 Eylül Dünya Okuma Günüydü.

Antalya Azize Kahraman Halk Eğitim Müdürlüğü okuma yazma kursuna katılan öğrencilerine belge töreni düzenlemiş.

Halk Eğitim Müdürü Ali Haydar Aksu yapılan törende slâytla yukarıda yazdığım bilgileri konuklara sundu.

Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya yaptığı konuşmasında:

—Okuma yazama bilmeyen insan hayata bir sıfır mağlup olarak başlar. Dedi. Ve okuma yazma oranının hızla yükseltilmesi için çalışmaların ciddi biçimde yoğunlaştırılacağını

Belirtti.

Tören öncesi Gurbet adlı genç kız arkadaşlarının okuduğu şiirlerin ardında minik bir konuşma yaparak yürekleri titretti ve dedi ki:

—Ben, ilkokul dördüncü sınıfta ailevi ve ekonomik nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kaldım. Canım acıdı, çok üzüldüm. Sonunda karar verdim Halk Eğitim kurslarına katıldım ve bu kurs sayesinde elimdeki metini okumak üzere karşınızdayım. Lütfen bizleri, okuma, yazma bilemeyenleri bir kenarda unutmayın, elimizden tutun. Dedi.

Gurbet kızın gülümseyen yüzünde annemi gördüm. Biz; kitap, gazete okuyan rahmetli babamız ve evlatlarına sitem eder:

—Okuduklarınızı karnınızda saklamayın derdi. Bana da anlatın diye eleştirirdi.

Muratpaşa İlçe Kaymakamı Fatih Kocabaş da konuştu. Ve özellikle öğretmenlerin de kitaplardan uzak durduğunu, okumadıklarının altını çizdi. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kitap baskılarını kıyasladı. Azerbaycan’da bir kitap yüz bin, hatta dört yüz bin basılırken bu sayının Türkiye’de taş çatlasa beş bin olduğunu anlattı.

Antalya’da Halk Eğitim Müdürlükleri yetkin kadrolarıyla karanlığı ışığa çevirme çalışmalarını sürdürüyorlar. Halk Eğitim kadrolarında görev yapan her birey benim için bir aydınlık savaşçısı. Onlar yalnızca okuyup yazamamış yetişkinleri okuryazar yapmakla kalmıyor, el becerilerini, yeteneklerini ön plana çıkararak üretkenlikle buluşturuyorlar. Okula gidemeyen kız evlatlarımızın, bacılarımızın, analarımızın hayata bakış açılarını değiştiriyor, onlara özgüven aşılayarak hayata karşı bir sıfır mağlup olma yerine, galibiyet zaferiyle hazırlıyorlar. Onların ellerinden öpüyorum.

Azize Kahraman Halk Eğitim Müdürü Al Haydar Aksu ve ekibin yürekten kutluyorum.

Bu yazıyı okuyan herkese ricamdır.

Etrafınızda okuma, yazma bilmeyenleri, okula gidememiş el becerisi kazanmak isteyen kızlarımızı lütfen en yakın Halk Eğitim Müdürlüklerinin Okuma Yazma, El Becerilerini Geliştirme Kurslarına yönlendiriniz.

Hepimiz, usanmadan Karanlığın içinde ışıklar yakarak, kara cahilliğin belini kırmak, okur ve yazar oranımızı ileri boyutlara taşımak zorundayız.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...