Cumartesi, 23 Kasım 2019

(*) PANDORANIN KUTUSUNU AÇMAK


Demokratik açılımın Diyarbakır ayağında görüyoruz ki Kürt liderleri:

-Dağ fare bile doğurmadı. Söylemiyle gelinen noktayı özetlediler.

Kimi:

—Açmazda kalırsak ayrılırız. Dedi.

Ve Milliyet’te yayınlanan Apo haberinde de sözde Apo’nun:

-DTP liderleri dediklerini bilmiyor eleştiri yaptığı yazıldı.

Ve açılım toz duman arasında kaldı. Vatandaşın, barıştan yana iyi niyetli sanatçıların yaklaşımlarına tuz biber ekilirken:

-Bunlar havanda su dövüyor. Eleştirisini sürekli yapan muhalefeti haklı çıkardı.

Kısacası…

Eğer bir şey oldubittiye getiriliyorsa…

Bilimsel tabanı zayıfsa..

Şişeden cin çıkarma uyanıklığına yatılıyorsa.

Aynaya düşen iz düşümü işte böyle olur.

İnsanları kırarsınız, kanatırsınız, bölersiniz, ayrıştırışınız, başınıza aşılması zor belalar alırsınız…

Her zaman söylediğim ve söylemeye devam edeceğim gibi…Ülkemizin sorunu iş, aş, ekmektir.

(*) Pandora "tanrılar armağanı yada Türkçe tandır" anlamına gelir. Anadolu mitolojisinde ilk kadın Zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için hazırlandığına inanılırdı.
Efsaneye göre, Zeus kendinden ateşi çalıp insanlara veren Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a balçıktan yapılmış tanrısal güzellik ve zekâya sahip Pandora'yı eş olarak gönderir. Epimetheus kardeşinin tüm uyarılarına karşı Pandora ile evlenir. Zeus, Pandora'ya evlilik hediyesi olarak topraktan yapılmış, çömlek benzeri bir kavanoz (yanlış yapılmış bir çeviri sonucu kutu olarak anılmaktadır) hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. Bir süre sonra merakına yenilen Pandora, kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başlar... Ancak son anda kutuyu kapatır bu da insanların içindeki "umuttur. kötülüğün yayılmamış olması umudu. Pandora mutsuzluk ve dertlerin olmadığı dünyada yaşar fakat kadına özgü merakına yenilip kutuyu açar. Ama başka bir efsaneye göre de Pandora kutuyu açtığında dünyaya kötülük hakim olur ve Pandora kutuyu kapatırken de kutu Pandorayı esir alır..

Diğer bi hikâyede ise Haberci Tanrı Hermes Olimposa giderken sırtında çok uzaklara götürmesi gereken sandığı Pandora ve eşine bırakır. Pandora merak eder kutuyu açar kendine ve eşinin üzerine pişmanlık, kızgınlık, kibir vs. gibi kötü özellikler, yaşadıkları mutlu ormana ve de bütün dünyaya türlü türlü kötü özellikler yayılır. Son anda Epimetheus sandığı kapatır. Sandığın içinden bir ses gelir. Sandıktan gelen cılız ses -Lütfen beni çıkarın.Dışarıdaki kötülüklerle ancak ben baş edebilirim der. Bu sefer Pandora ve eşi birlikte açarlar sandığı. Sandığın dibinde bir kelebek vardır. Sandığın içindeki kelebek de umuttur.


Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...