Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

YILDIZINI BÜYÜTMEK


Öfkesini kında tutamayan bir ulusun evlatlarıyız.

Sabır taşımız çabuk çatlıyor ve öfkelenince kırıp geçiriyoruz.

Önemli olan bir çözümsüzlük, ya da buhran anında bağırıp, çağırmak, kırıp, dökmek değildir. Önemli olan soğukkanlılık; kızmadan, bağırıp çağırmadan sorunu olgun ve hoşgörüyle karşılamaktır.

Bakınız; tepeden, tabana kadar toplumuzun her kesiminde öfkeli insanlar. Bugünün kuşağı ne yazık ki, rüzgar ekip fırtına biçme yaşam tarzıyla hayatın aynasına yansıyor.

Öğretmenevi eski müdürlerinden rahmetle Ahmet Tuna sevdiğim dostlardan, arkadaşlardandı. En güzel yanı; doğruya inandırdığınız bir konuda, on yıllık alışkanlığını değiştirebilme yürekliliği gösterebilmesiydi.

O güzel yüzüne yakışmayan sarkık bıyıklarıyla tarihin içinden gelen bir uç beyi fedaisi gibi durduğunu anlattığımda hiç de alınmamış, ertesi sabah iş yerine bıyıklarını keserek gelmişti. Onun da bende görmek istedikleri vardı. Cuma namazlarında beni yalnız bırakma demişti. Hiç üzer miyim onu. Antalya’nın ne kadar camisi varsa Cuma günleri gezerek anlamlaştırmıştık Ve Ekspres Gazetesinde o güzel günleri ölümsüzleştiren şirin yazılar yazmıştım.

Daha sonra rahmetliyle, Güner Ümit’in alevi kardeşlerimiz için yaptığı gafın bilgisizlikten, spekülasyonlardan kaynaklandığını düşünerek tarihi ortak bir araştırma yaparak Günaydın Gazetesi’nde yazı dizisi olarak yayınlanmasını sağlamıştık

Sabırlı bir dosttu.
Sonuna kadar kullanırdı hoş görüsünü.
Benim, saman alevi gibi yanıp sönmeme:
—Yıldızını büyüt. diyerek, yapıcı eleştirilerle karşı koyardı.

Yıldız büyütmek, geniş yürekli ve sabırlı olmakla ilgiliydi. Olayları; öfkenin, kırıp dökmenin ötesinde değerlendirmenin felsefesiydi.

Hani en yukarılardakilerin hay huylarına baktıkça, kendi afra taframı düşündükçe, yattığı yere nur yağsın rahmetli dostum Ahmet Tuna’nın :

—Yıldızını büyüt, nasihatini anımsıyorum.

Evet, daha fazla hoşgörüye gereksinimimiz var. Yıldızlarımızı büyütmeli:

—Yaratılanı, yaratandan ötürü sevmeliyiz.

Yaşamı anlamlaştıran tek güç; sevgi ve beraberinde gelen saygıdır. İnanın başka hiç bir formül yok!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...