Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

AĞUSTOS’TA RAMAZAN DAVULCULARI !!!

“Antalya’nın değerli belediye başkanlarına saygıyla”Ramazan ayının ilk teravih namazı kılınıp, ilk oruç için sahur beklenirken, bazı gözlemlerimi

kentimizin reisleriyle paylaşmak isterim.Hava, son günlerin kasıp kavuran sıcaklığının etkisinde. Akşam ve ardından gelen geceye soğutamamış. Klimalar aralıksız çalışıyor. Ancak buna rağmen uyumak olanaksız.Tek bir yaprak kıpırtısı yok. Sahur için saatlerimizin ve cep telefonlarımızın alarmını da kurduk.Bir ara, kuzeyden ve Manavgat tarafından hareketlenen çapraz serin rüzgar perdelerimizi oynatmaya başlıyor. Göz kapaklarımız ağırlaşıp,uykunun tatlı kollarına tam kendimizi bırakırken bu kez yeri göğü oynatan davul sesiyle yataklarımızdan sıçrıyoruz.Karşıdaki bahçeden küçük köpek, ansızın başlayan davulun sesiyle havlamaya başlıyor. Minik bebeler uyanıyor; canhıraş sesleriyle davul, köpek korosuna katılıyor. Davulcu daha bir vuruyor tokmağını davuluna. Bu kez gecenin sessizliğini paramparça eden seslerin arasına otomobillerin acı acı ötmeye başlayan alarmları da katılıyor.Sabah ilk oruç başlayacak.

Yorgunuz.

Bebeler huzursuz.

Arabaların bir çoğunun alarmı daha yeni susmaya başlamış.

Uyumalıyız. Çünkü sabah, her kes iş başı yapacak. Rızk kovalayacak.

Kafam fena halde ramazan davulcusuna takılmış durumda.

Gecenin en sessiz saatini yırtan ramazan davulcusu ile karşı karşıya gelsem:—Yahu bizim alarmlı saatlerimiz, cep telefonlarımız var. Sen ne hakla gecemizin sessizliğini bozuyor, arabalarımızın alarmlarını harekete geçiriyorsun. Hiç insaf, akıl, yok mu sen de zalim! diyeceğim.Değerli belediye başkanlarımız işte böyle. Ramazanın ilk gün fotoğrafı bu.Şimdi lafı uzatırsam; gelenekten, görenekten söz edilecek.Tıpkı Antalya’nın orta yeni düğün salonu yapanları eleştirdiğim gibi. Adımız huysuza çıkacak. İyisi mi, haydi hayırlı ramazanlar diyerek, davulculara da tokmağınıza kuvvet temennisinde bulunup yazımıza nokta koyalım.Ve diyelim ki gayri:—Hoş geldin ey şehri ramazan!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...