Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

ÇELİŞKİLER ÜLKESİ VE EVE DÖNÜŞ


Yirmi altı günlük yıllık iznimin son günlerinde eşimin doğduğu köye yolumuzu düşürüyoruz.

Uşak’ın merkez köylerinden Kırka köyünde ; her yıl Hıdrellez şenliklerle kutlanıyor.

Köylü ortak bir bütçe oluşturup, kazanlar dolusu yemekler yaparak konuklarını ağırlıyor. Spesiyal yemekleri Akdeniz ve Ege Bölgesinin geleneksel yemeği keşkek. Keşkeğin temel maddesi sütlü buğday. Et ya da tavuk suyu ile yapılıyor. Keşkek; düğünlerin, sünnetlerin, kalabalık toplantı yemeklerinin baş tacı.

Kırka köyü suyun en bol olduğu köylerden. Suyun değdiği yerin de yeşil olduğunu düşünürsek Kırka yeşilliğin kucağında şirin bir İç Ege köyü. Kışın ve baharın yağan yağmur suyu daha çoğaltınca köylünün keyfi yerindeydi. Bir öğle sıcağında konuk olduğumuz amca sofrasında , bereketli bir hasat yılının gözlerdeki sevinç pırıltısı bizi de mutlu ediyor.

Damat İbrahim bey, İzmir’de bir televizyon üretim fabrikasından emekli olunca; ver elini Kırka köyü demiş, aldığı küçük bir arsaya şipşirin bir müstakil ev kondurmuş.

Evi özenle yaparken, kendi aracı yanı sıra gelecek bir konuğa da arabasını park edecek garaj yapmış. Sonda vurarak küçük bahçesinin su sorununu çözmüş. Ayak üstü ziyaret ettiğimiz evinin önündeki minik bahçede bamyadan,domatese günlük gereksinimi karşılayacak sebzeleri yetiştirmiş. Uzanıp kopardığı domatesi ısırmak için ağzımıza götürdüğümüzde toprağın kokusunu alıyoruz.

Köy halkı hayatı seviyor. Öyle olmalı ki; okul bahçesinin hemen üzerindeki küçük kahvenin doğu yönündeki arsayı parka dönüştürmüşler. Akşamları köy halkı bu ortak bahçede toplanıp günün yorgunluğunu atıyor.

Okulun güney alanında çalışanları parmağıyla gösteriyor İbrahim bey:

-Güneydoğudan; Urfa’dan, Van’dan,Antep’ten gelen mevsimlik ırgatlar.Yevmiye yirmi liraya çalışıyorlar. diyor.

Gel de şaşırma işte! Harran gibi uçsuz bucaksız bir ovanın insanları yurtlarını terk ederek Uşak’ın, Kırka köyünde nohut yolmaya geliyorlar. Ve ülkemizi yönetenler hala mayın temizleme çalışmalarını sonuçlandırmak için çabalıyorlar. Çelişkiler ülkesiyiz değil mi?

Gün iyice batıya indiğinde biçilen buğdayların saplarını balyalara dönüştüren makineler, nohutları sapından ayıran, taneleyen Patnoslar çalışmaya başlıyor.

Amcamızın damadı harman yerindeki Şerif’in bostanına davet ediyor bizi. Eşi Ümmühan hanım; İzmir’in yaz sıcağından, kent karmaşasından sonra Kırka köyünün cennet gibi geldiğini anlatıyor.

Güneş İzmir yönüne doğru iyice eğildiğinde köydeki akrabalarla vedalaşıyoruz.

İbrahim bey:

-Hoca, emekli olunca gel buraya yerleş. diyor.

Kırka köyünden ayrılıp; altın başakların bereketli topraklarının arasından bir siyah su ırmağına benzeyen yoldan İzmir –Ankara yoluna on dakikada, oradan da Uşak’a, Haydar Dümen’ in İkihisar Köyünün ve Türkiye’nin ilk şeker fabrikasının yanından bir on dakika süresinde ulaşırken, bize güleç yüzüyle rehberlik yapan İbrahim beyin :

-Gel buraya yerleş hoca. diyen içten davetini düşünüyorum.

Ege müthiş bir bölgemiz. İnsanları mert, konuksever, güleç, verdiğin selamı yere düşürmeyen, topraklarının her karışı bereket fışkıran.

Tam yirmi altı gün süren aylaklığın sonunda :

-Hakkını helal et Ege! derken.

-Merhaba Akdeniz!.. Merhaba Antalya! diyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorumlar

 • ibrahim akdoğan yorumu:

  23 Ocak 2010 Cumartesi 20:50

  kırkalı ibrahim
  hocam öncelikle selam eder gönderdiğin mail için teşekkür ederim.köyümüz hakkındaki görüşleriniz bizi çok mutlu etti.kırkalıların çok çok selamı var.Çok geçmeden köyümüze yine bekliyoruz.saygılarımızla.İzmirli İbrahim Akdoğan cep:05363579730

 • halıl akgun yorumu:

  21 Ocak 2010 Perşembe 23:18

  DUYARLI INSANLAR..
  Merhaba.Kısa zamanda buyuk gozlemler yapanlar her zaman orada daimi duranlardan daha guzel gozle yapabılır.Bu sızın cok mukemmel anlatımla harıka olmuş.TEŞEKURLER.not.Bekır COŞKUN,nu okumak ayrıcalık gerektırık.saygılar..

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...