Perşembe, 19 Eylül 2019
Şahin AKÇAP

NEZİHE ARAZ’I DA YİTİRDİK

Ne acıdır ki : bazen büyük değerlerimizin nerede olduğunu, ne yaptığını bir ölüm haberiyle öğreniyoruz. Ve öğrendiğimizde de o artık yok diye hüzünleniyoruz.

Anadolu Evliyaları adlı yapıtı ile tanıdığımız yazar Nezihe Araz’ın ölüm haberiyle sarsılırken ; çocukluk ve ilk gençliğimde kestiğim gazete kupürlerini anımsıyorum.

Merhum Nezihe Araz, Anadolu Evliyaları adlı dev çalışmasında Yunus Emre’yi, Mevlana’yı, Pir Sultan’ı anlatmış ve verdiği mesajlarında onlarsız Anadolu düşüncesi, inanç ve felsefesi olmadığının altını çizmişti. Çeşitli gazetelerde ve mecmualarda yayınlanan yazı dizisini sanki kitaplaşmayacak kaygısıyla nasıl da kesip dosyalamıştım.

Nezihe Araz ideolojik yazar değildi. Gözlediğini, izlediğini objektif biçimde yansıtan yazardı. Öyle olduğu içindir ki; sessiz akan dupduru bir ırmağa benzerdi. Lilsiz, saydamdı. Aynasında yansıyanlara bakanlar kendilerini görürdü.

Günümüzde evliya denildiğinde farklı çağrışımlara yol açılıyor.

Nezihe Araz’ın kalemi; üfürükçüleri, din tacirlerini, Allah ile aldatan oy tüccarı soytarıları yazmazdı. O, Anadolu denen engin kültür denizinin gerçek bilgeleriyle, inancını ve felsefesini mezada çıkarmayanların tanıklığını yapan kanıtlarını dayanak tutarak yazıda buluştururdu.

Dilerim Nezihe Araz’ı tanımayan yeni kuşaklara bu ölüm haberini fırsat bilerek edebiyatımızın yetkin kalemleri tanıtır, köşe yazarları yorumlarıyla öğretirler.

“Nezihe Araz da kim?” diyenler lütfeder internetten bilgilenirlerse, donanımlı bir yazarın portresi ile karşılaşırlar.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-06-17

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...