Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

GÖNÜLLER BİR OLURSA UZAKLAR YAKIN OLURMUŞ (7)


Uşak’ta başlayan,Van’da noktalanan yolculuğumda ; Van’ı okurlarıma anlatmaya çalıştım ve bugün Van için son gözlemlerimi de küçük özet notlarla paylaşmak istedim.


* Van Doğu Anadolu’nun göz bebeği. Muhteşem doğasıyla iç ve dış turizmin en potansiyel kenti. Sadece doğal güzelliğiyle değil, geçmişten kalan tarihi mirasıyla da Urartu Uygarlığının canlı tanığı. Kalesi,Van Gölündeki; Akdamar, Adır, Çarpanak adalarıyla kadim dağların orta yerindeki bir cennet.* İnsanları inanılmaz derecede konuk sever. Vanlı kendi yerleşik hemşerisinden çok dışarıdan gelen farklı kent insanlarına gönlünü açık tutuyor.*Kent her gün göç alıyor…Tıpkı İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa gibi…Bu nedenle artan gelişi güzel konut sayısı kentin nefessiz bırakıyor. Ancak Üniversite gençliğinin de olması kenti ciddi olarak konutlaşma sorunuyla karşı karşıya bırakmış. Toki konutlarının yapılması, hem de kentin farklı noktalarına yapılması konut sorununa ilaç olmuş.*Vanlı,Allahın ve doğanın bir armağanı olan Van Gölü’ne ne yazık ki gereken saygı ve sorumluluğu göstermiyor. Gölün kıyılarında piknik sonrası oluşan çöpler :-Yazık! çığlığı attırıyor kıymet bilene.* Tatvan bölgesindeki tuhaf ot sineği sorunu hala canlılığını koruyor. Bazen bu sineklerin bir bulut gibi Tatvan kıyılarında dolaşması yöre halkını da derinden üzüyor. Ekolojik sorun olan bu durum için ivedilikle önlem alınmalıdır.

* İlgililerce,göl kıyısındaki yazlık konutlar,köşk ve villalar denetlenmeli,arıtma sorununu çözemeyen bu konutların kapılarına mühür vurulmalıdır. Aksi takdirde göle yönlendirilen kanalizasyon suları çok yakında Van Gölünü bir foseptik denizine dönüştürebilir.Van’a yolu düşecek okurlarıma önereceklerime gelince :Van’ı lütfen İstanbul gibi düşününüz…Gezeceğiniz yerleri günlere planlayınız.Van Kalesi,Akdamar Adası,Hoşap Kalesi,Van Müzesini gezmek için iki gününüzü.Van’ın göl kıyısındaki mesire yerlerine de bir gününüzü ayırmayı unutmayınız.Van’ın ünlü kahvaltı salonlarından her sabah erken kalkarak yararlanınız.Sabahları gülümsemek, keyiflenmek istiyorsanız; Van Kahvaltı Kültür Salonu olan “Bak hele bak Yusuf Konak” adresine mutlaka gidiniz.Sunulan mükemmel sabah kahvaltınızı yaparken ; esprileriyle , sorduğu bilmecelerle, ilginç sorularla salon sahibi; sempatik,şirin insan Yusuf Konak’ın çekim alanına gireceksiniz.Sorulan bilmecelere yanıtınız doğru olmasa da anılarınızı diri tutması için

Yusuf ustanın vereceği armağanlara bir çocuk gibi sevineceksiniz.Tüm politikacıların yakından tanıdığı, sanatçıların mutlaka uğradıkları bu kültür noktasındaki salonları gezerken yüzlerce yazı ve fotoğrafın yer aldığı her duvar önünde şaşkınlık çığlıkları atacaksınız.Bak hele bak Yusuf Konak Van Kahvaltı Kültür Salonuna Cumartesi sabahı uğradığımda yine Yusuf usta neşe içinde kahvaltılarını yapan müşterilerine şov yapıyor; Ata Demirer,Cem Yılmaz’ı aratmayacak ince esprilerinin ardından sorduğu bilmecelere doğru ya da yanlış yanıt verenlere armağanlar dağıtıyordu.Burikan aşireti mensubu Yusuf Konak bir köy çocuğu iken geldiği Van’da önce kahvaltı salonlarından birinde çıraklık yapıyor;sempatikliği,çalışkanlığı ve düzgün kişiliğiyle kısa sürede kendi kahvaltı salonun açmayı başarıyor şimdilerde de; Van denilince ,Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin Çelik’ten, hatta aşiretinin reisi merhum Kınyas Kartal’dan daha önce akla gelen; renkli,sevilen bir kimliğin sahibi oluyor. Kısacası; doğası, konukseverliği,Van Kedisi, Masmavi Van Gölü, Ah Tamarası ile dillere destan Van’ın tanıtımında da Yusuf Konak’ın haklı ve önemli bir misyon yüklendiğini de söyleyebilirim.-Dünyada Van ahi rette iman! demişler .Doğrusu bu söze itirazımız yok.Ama bu yazı dizisinin sonunda da derim ki:-Van’ı gezip görmeyen,tanımayan ben bu ülkeyi,dünyayı tanıyorum demesin.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...