Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

ÖLÜM ANONSLARI DEVAM EDİYOR…

Uşak’tayım…

Antalya’nın sıcağı ve nemi nefessiz bırakınca eşimin memleketi Uşak, yazlık mekanımız olmaya devam ediyor.

Uşak gözlemlerimi,okurlarım geçtiğimiz yaz okumuştu

Ege’nin bu güzel ve küçük şirin kenti İzmir-Ankara yolu üzerinde.

Uşak Kenti;dokumacılığı,deri sanayi, Karun’un iç edilen hazineleri,uzaylıların sık sık ziyaretiyle ün salmış.

Tarhanası meşhur…Ve ev yapımı baklavasıyla Gaziantep kentimizle boy ölçüşecek yetkinlikte. Ata sporlarımızdan cirit ilgi odaklarından biri.Öyle ki Uşak Cirit takımı tarihi filmlerde atlı,savaş sahnelerinde rol alarak sinemamıza da hizmet etmiş.

Tren garı nostaljik.O da bir çok filme ve diziye mekan olarak hizmet etmiş.

Kent halkının yüzde ellinin üzerindeki nüfusu kırsal kesimli.Bu nedenle Uşak Belediyesinin yaptığı,hizmete sunduğu park ve bahçeler gün batımından sonra iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık oluyor.

Belediye ,MHP’ li Mimar Ali Erdoğan başkan tarafından yönetiliyor.

Kemal Öz Mahallesi sınırları içinde bulunan,bir zamanlar kentin içme su deposu olarak görev yapan alan belediye tarafından ıslah edilip,mükemmel bir düzenlemeyle halkın dinlenme alanına dönüştürülmüş.

Belediye güzel bir iş daha yapmış Osmanlı dönemindeki tüm bilim ve ilim adamlarının büstünü parkın en yoğun noktasına dikmiş.Ancak büstlerin arasında Mustafa Kemal Atatürk’ü bulamadık.Biliyorsunuz; Atatürk,matematik konusunda önemli yaratıcılığa sahip sıra dışı bir ulusal liderdir.Geometri kitabı yazdığını ve bir çok matematik terimini bu alana kazandırdığını biliyoruz.Ve Atatürk’ün Uşaklıların, eniştesi olduğunu da…Atatürk’ün büstünün olmadığı bir alanı yadırgamadım demezsem yalan olur.

Park ve bahçeler korunuyor.Ancak halkın ortak kullanım alanlarındaki hoyratlığı,bilinçsizliği zaman zaman görsel çirkinliklere neden.Sadece Uşak’ta mı?Elbette hayır.Tüm kentlerimizde,kasabalarımızda durum böyle.Hepimizin olan ortak kullanım alanlarını kirletiyor,yıpratıyoruz.Hani bizim için temizlik imanın yarısıydı?

Uşak’ta yıllardır yadırgadığım bir şey var…

O da belediyenin, kentin her noktasına konuşlandırdığı hoparlörlerden yaptığı duyurular arasında yer alan cenaze anonsları.

Sabahın erken saatlerinde güne başlayan Uşaklı örneğin:

-Uşak’ın Kırka köyünden Göngörler’den Hasan Hüseyin Güngör vefat etmiştir.Falancanın babası,filancanın kayınpederi.diye başlayan cenaze anonsu ile sarsılıyor.

Oysa artık ilk öğretim okulu yaşındaki çocuklarımızın bile elinde cep telefonu var.

Merhumların ölüm haberleri bireysel iletişim araçlarıyla da pekala bildirilebilir.Ölüm,hayatın içinde diriliğini korursa yaşama azim ve gayreti erozyona uğramaz mı?Zaten her gün televizyon ekranlarından ölüm haberleri almıyor muyuz?

Uşak’la belki de ilerleyen günler memleketim Van yozluluğu olursa Van ve çevresiyle ilgili gözlemlerimi siz okurlarımla:

-Al gözümü seyreyle.diye paylaşacağım.

Merak ettiğiniz konularla ilgili sorularınız için elektronik adresim emrinizde.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...