Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

HEMŞERİM YAŞAR KEMAL’E


Süphan dağının bulut yüklü yamaçlarına dayar sırtını Ünseli Beldesi…Eski adı Ernis olan Ünseli’nin özgeçmişinde Köy Enstitüsü onuru da vardır.Işık bu noktadan da karanlığı yüreğinden vurmanın görevini üstlenmiştir.
Ünseli ,Van’ın en güzel iki ilçesi arasında yer alır.Üzüm bağlarıyla adının önüne“Yeşil” unvanı koydurtan Erciş,akarsularıyla,çağlayanı ile ün yapmış Muradiye ilçesi, Ünseli Beldesinin komşularıdır.
Ünseli’nin güneyinde mavi bir çarşaf gibi uzanan Van Gölü,Doğu Anadolu’nun en yüksek üçüncü dağı olan Süphan, Yaşar Kemal’in doğduğu coğrafyanın muhteşemliğini yansıtır.
Çocukken bölgede yaşanan sosyal sıkıntılar,kan davası Yaşar Kemal’in ailesinin Çukurova’ya göç etmesine neden olur.Ahmet Arif acının destanı Otuz Üç Kurşun şiirini
bu topraklarda yazmıştır.
Biliyorum, Yaşar Kemal bir ülke,bir dünya hemşerisi…Ama kim ne derse desin Yaşar Kemal’le gurur duyan milyonlarca okurdan biri olarak ve bir Van Gölü çocuğu olarak Yaşar Kemal’e hemşerim demeye devam edeceğim.Tıpkı Ruhi Su’ya ,Hıncal Uluç’a,Öcal Uluç’a,Sinan Çetin’e dediğim gibi.Onlar;doğup büyüdüğümüz toprakların ülkemiz ve dünyanın alnına yazdığı birer gurur nişanıdır.Onlarla övünmek acem mülküne bedeldir.
Yaşar Kemal’in destansı öykü ve romanlarında,doğayla ilgili sayısız makalelerindeki olağanüstü betimleme yetisi, doğduğu bu toprakların büyüleyici coğrafyasının,içten insan ikliminin kağıt üzerine yansımasıdır.
Şu sıralar Muradiye Neye yanarım biliyor musunuz?
Böyle büyük değerlere sahip olan saygın isimlere karşı memleketimin insanlarının günümüzde kayıtsız kalması.
Van ve çevresi Yaşar Kemal’in ve Ruhi Su’nun adına yakışır kültür festivalleri düzenleyebilir,öykü ve roman yarışmaları organize edebilir.
Van,Erciş,Muradiye,Ünseli Belediyeleri hala neden böyle bir adım atmaz anlaşılır gibi değil?
İllah saygın insanların ölmesi mi gerekir?Biliyorsunuz bizim ülkemizde insan yaşarken onurlandırılmaz.Onur insanın ölümünden sonra verilir.
Okumaya,kitaba karşı aymazlığın devam ettiği günümüzde Yaşar Kemal,Ruhi Su adına düzenlenecek evrensel kültür festivalleri oysa ne yakışır Van Gölü kıyılarına.
Sazıyla sözüyle ozanlar,yazdıklarıyla yazarlar…Bir gün batımı saatinde Van Gölü’nün doyumsuz doğa sofrasında kültürün gökteki ay ışığıyla sarmaş dolaş olması.
Bu tür etkinlikler belki de akan kanın durmasına,kanı akıtanların,yazara,kitaba uzak duranların durup düşünmesini sağlar.
Der ki bilgeler;
“Asıl korkulacak şey köklerden ayrı düşülmesidir.Yok oluş işte bu süreçte başlar.”
Ey saygıdeğer hemşerim Yaşar Kemal!..Anadolu’nun Homeros’u…
Kan revan içindeki dağlara bahar getiremeyenlerin inadına; sazı,sözü ve yazıyı eylemleştirmek ;köylerinin,kasabalarının,şehirlerinin yolunu unvanlık dağıtılan ışıklı salonlarda unutanların üzerindeki ölü toprağını silkeleyip atmak için daha ne kadar bekleyeceğiz?
Ellerinden öpüyorum Yaşar ağabey…

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...