Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

OSCAR ÖDÜLLÜ MİLYONER FİLMİNİ İZLEDİNİZ Mİ?

İngiliz yapımcı ve yönetmen Danyy Boyle büyük bir sabırla ve her karesi heyecan dolu olan bir filme imzasını atmış.Filmin orijinal adı Slumdog Millionaire.Türkçe adı Çaylak Milyoner
Oyuncu kadrosu Hindistan’ın varoşlarından seçilen yoksul Hintli çocuklar.
Yani cast mükemmel!
Müzik mükemmel!
Senaryo kusursuz!
Kurgu ise her yönetmene örnek olacak yetkinlikte.
Bir filmin hikayesi ve teknik kadrosu sağlam olunca elbette gösterildiği her dalda ödülleri silip süpürüyor.Tıpkı Milyoner gibi.Tam sekiz dalda Oscar alarak güncel hayatında sinemayla yatıp,sinemayla kalkan Hindistan halkını sevince boğuyor.
Öykü ; yoksul,kimsesiz varoş çocuklarının yaşamlarından kesitler sunarak sinemalaştırılmış.
Bizde Kenan Işık tarafından sunumu yapılan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına konuk olan filmin kahramanı sorulan her sorunun yanıtını yaşadığı hayatın içinde öğrenmiştir.
Her soru ve yanıt filmin senaryosunu oluştururken izleyen seyirci kültürel birikimini de gözden geçiriyor,hatta bilmediği soruların yanıtını filmin akan sahneleri içinde buluyor,Hindistan’ın tarihsel dokusunu,güncel hayatını,sosyal ve ekonomik yapısını öğreniyor.
Ülkesine sekiz Oscar kazandırarak sinema dünyasında onurlandıran yönetmen,yapımcı,teknik ve oyuncu kadrosu, ülkeleri Hindistan’ın milyarlarca Dolarla yapamayacağı bir reklamı yapmayı da başarıyor.
Filmin final sahnesinin hemen ardına yerleştirilen Hindistan kültürünün bir parçası olan müzikal dans gösterisi de sanki filmin ekibi tarafından seyirciye :
-Bu filmi izlediğiniz için teşekkür ederiz. jesti oluyor.
Milyoner filmini izlerken bir çok sahnesi bana Yılmaz Güney’in Umut filmini anımsattı.
Filmin öyküsündeki evrensel bakış açısı,yönetmenin sabırlı ve inanılmaz derecede titiz çalışması,filmin kahramanlarının rol kesmeden kendi hayatlarını oynaması alkışa değer.
Bu filmi sinemalarda kaçırdıysanız eğer mutlaka bir VCD veya DVD sini edinerek çoluk çocuk izleyin derim.Film sizi içine çekecek, bir çok sahnede kendinizi Hindistan halkıyla iç içeymişçesine yoğun duygular yaşamanıza neden olacak.
Filmi izledikten sonra teşekkür iletinizi,küçük yorumlarınızı bekliyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...