Cuma, 6 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Şehrivan'ın yazarı Prof. Dr. Ahmet Özer Antalya'da kitaplarını imzalayacak

Prof.Dr.Ahmet Özer; acı,hüzün yüklü gençlik yıllarımızdaki Van Atatürk Lisesi’nin sosyal yanı güçlü,kişilikli,dürüst,beyefendi gençlerindendi.Lisenin pansiyonunda kalan Ahmet ve diğer Muradiyeli arkadaşlarımız o zamanın efsane okul müdürü Dadaş lakaplı,sivri burun ayakkabılı,pala bıyıklı Servet Aydınoğlu’nun en gözde öğrencileriydi.
Ortaokul sürecinde bir gün olsun Ahmet ve diğer Muradiyeli arkadaşları takım elbisesiz,tıraşsız,kravatsız,ayakkabısı boyasız görmedim.Deyim yerinde ise jilet gibi,çakı gibiydiler.Kırsaldan kente gelip okumanın hiçbir sorununu ileri sürüp bahanelerine sarılmazlardı.
Okul Müdürümüz ister süper çalışkan ,ister süper tembel ol, ama önce efendi ol prensibiyle hareket eder; yoksulun,meyli okuldan,öğrenmekten yana olanların dostu,aksi olanların da amansız takipçisi olurdu.
Ahmet ve Muradiyeli hemşerilerimizle bizler korunanlardandık.Yani, Dadaşın efendi öğrencilerindendik.İkinci adresimiz Van İl Kütüphanesi,yanımızdan ayırmadıklarımız da ders dışı ancak edebi değeri olan kitaplarımızdı.
İşte O Ahmet, şimdi Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Sosyoloji hocalarından Prof.Dr.Ahmet Özer…
Bakınız aşağıdaki bilgi :
-Kim bu Ahmet? sorusuna yanıt veriyor.

“Hacettepe üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirdikten sonra 1988'de H.ü. Sosyoloji Bölümünde, 1990'da ODTÜ'de Bilim Felsefesi alanında olmak üzere iki mastır derecesi aldı. Yedi yıl merkezi Diyarbakır'da bulunan GAP Belediyeler Birliği gene! sekreterliği, İki yıl merkezi ürfa'da bulunan GAP Master Plan Çalışmasında alan araştırmalarında uzman sosyolog olarak çalıştı. 1995 yılında HÜ'de GAP üzerine doktorasını tamamladı, 1999 yılında Mersin Üniversitesinde doçent oldu.
Bilimsel çalışmalar yapmak, uluslararası toplantılara katılmak ve araştırma amaçlı çeşitli sürelerle, İsrail (1993), Almanya (1994), İtalya (1994)'ya gitti; Avrupa Topluluğu'nun davetiyle Portekiz'de toplanan konferanslara katıldı (1995). 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne uluslararası Konuklar Programı çerçevesinde davet edilerek Başkent Washington başta olmak üzere ABD'nin New York, Pensilvanya, Menphis, Misissipi, Arkansas, Minesota, Oregon, Texas Eyaletlerinde ve bu eyaletlerdeki bazı büyük kentlerde ve üniversitelerde yerel yönetimler, insan hakları, başkanlık sistemi konularında inceleme ve araştırmalarda bulundu. Bir çok ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve toplantıya konuşmacı olarak katılan Özer'in yayınlanmış 15 bilimsel kitabı ve çok sayıda makale ve bildirisi bulunmaktadır. “Ahmet Özer’in son çalışması romanı oldu…Adını da Şehrivan koydu..
Şehrivan bir aşkın ağıtsı destanı…
Bu sürükleyici romanı okurken Victor Hugo’nun Notre Dame’in Kamburu yapıtını anımsadım.
Romanda Notre Dame kilisesinin kambur zangocunun ( kilise çanı çalan) ,güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda’ya olan umutsuz aşkı anlatılıyor ve Fransa’nın o yıllarda içinde bulunduğu sosyal çalkantılardan kesitler sunuluyordu.
Bir dünya klasiği ve baş yapıtı olan Sefiller’in yazarı ve Fransız Devrimi’nin bilge kişisi Victor Hugo ile Ahmet Özer’in yollarının Şehrivan romanında farklı bir biçimde kesiştiğine tanık oluyoruz.


(Prof.Dr.Ahmet ÖZER)
Ancak mekan farklı,kahramanlar apayrı bir coğrafyada..Ancak apayrı ya da farklı olmayan olgu aşk!..
Metin Aktaş,Ahmet Özer’i ve romanı Şehrivan’ı anlatırken şu açıklamalarda bulunur:
“Politik döngünün aşılamayan bir sürecinde içeri düşen ve aydın olmanın ödülünü demir parmaklıkların arasında yaşayarak alan yazar hapishanede yakışıklı,adeta bir erkek güzeli olan Hasan Amca ile karşılaşır.Dost,arkadaş olurlar.Zaman içinden Hasan Amca tutsak olmasının nedenini anlatır.
Hasan amca güzeller güzeli eşiyle yaşayıp giderken marabalarından birini karısıyla samanlıkta basar.Deliye döner ve on sekiz yaşından beri belinde taşıdığı tabancasını çekip marabayı da,karısını delik deşik eder.
Maraba çirkin ve kambur bir adamdır.Karısı ise güzel…Kendisi de belirttiğimiz gibi bir erkek güzeli kadar yakışıklı.Aklı ermez bu duruma.Ve Hasan amca ölünceye kadar karısının bir çirkin ,hem de kambur bir marabaya gönül koymasına,kendisin ona yeğlemesine bir mana veremez.
Aşktır aslında Hasan amcanın keşfedemediği ve Şehrivan’ın içinde geçen sayısız öykünün lokomotif gücü.” der.
Prof.Dr.Ahmet Özer,sevgili hemşerim,okul arkadaşım bu destansı romanında o fırtınalı günlerimizi de anlatmayı unutmaz.Bilimle,bilme karşı olanların vazgeçilmez kavgasına da yer verir.Ve sonra anlarız ki ;Ahmet Özer tıpkı Victor Hugo gibi sayısız imgeler içinde kendi coğrafyasının acılı insanını hiçbir gücün karşı koyamayacağı aşkın amansız nehri içinde duru,dupduru bir anlatım biçimiyle yüreklerimize,belleğimize yerleştiriyor.İçimiz acır,kanarız ancak anlarız ki Anadolu dediğimiz bin bir rengin mozaiğinde
daha nice keşfedilmemiş renkler var.Ahmet Özer kardeşim ;eline,beynine,yüreğine sağlık…
Sayın Özer’in Antalya’daki imza günü yakın…Bir yazım içinde duyurmayı görev sayacağım… Değerli yazarın :
* Doğu’da Aşiret Düzeni ve Burukanlar
* 11 Eylül ABD Türkiye ve Küreselleşme
* Kentleşme ve Yerel Yönetimler-Karşı Yayınları
* Şehrivan (Doz Yayınları)
* Osmanlıdan Cumhuriyet’e -Sis Yayınlar-
* Modernleşme ve Güneydoğu –İmge Yayınevi-
* Sosyal bir Varlık Olarak İnsan-Öteki Yayınevi-
Ve diğerleriyle birlikte on beş kitabı bulunmaktadır.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorumlar

  • sehrimardin yorumu:

    28 Mayıs 2009 Perşembe 11:32

    beğeni
    bu şehrivan romanınız güzeldi ama o kadarda ii değil çok abartılı ve günümüz klasik romanlarının dışına çıkılarak yazılmamıştı bu eseri bu saf ve temiz duygularımla kınıyorum .. roj baş

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...