Cumartesi, 23 Kasım 2019

Yaşadığımız hırsızlık olayında Antalya Emniyet Müdürlüğümüzden aldığımız dersin öyküsü

Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan’ın elektronik adresine yaşadığımız hırsızlık olayının öyküsünü gönderdim ve hemen ardından Özel Kalem Müdürü Gülhan Gökçan’ı telefonla arayarak :
- Saygıdeğer Müdürüm elektronik posta kutusuna gönderdiğim mektubu lütfen okusun..Daha sonra kendisini telefonla arayacağım.Lütfen bilgisine sununuz.ricasında bulundum.
Önce neler yazdığımı anlatayım:
19 Nisan 2009 Pazar sabahı kahvaltı hazırlığı sırasında küçük kızımız annesinden harçlık istemiş annesi de para almak için yatak odasındaki komedine yönelip para olan makyaj çantasını açmış.Bir de bakmış ki ne para ,ne de şimdiye dek birikimi olan yirmi bir çeyrek altın,babadan miras kalan tarlaların satımından elde edilen iki bilezik,beş yüz Dolar,250 Türk Lirası yok…Ve kızımın odasından benim annesinin verdiği harçlıkların biriktiği metal kutudan 100 Türk Lirası.
Bu kaybın farkına varınca aile içinde önce panik başladı:
-Sen mi aldın? Temizlik yaparken çantanın yerini mi değiştirdin? Ulu orta nasıl onca birikimi bırakırsın? Soruları havada uçuştu.
Biraz sakinleştiğimizde de aparmanda en çok görüştüğümüz komşulara seslendik.
-Müzeyyen hanım,Saliha hanım tez gelin!
Ve komşuların soruları bizim paniğimizle birleşince ortaya çıkan curcuna oldu.
Evin en mahrem köşelerine kadar arama yapıldı,çekmece arkalarına bile göz atıldı.
Sonuç…Dairemizin dış kapısı zorlanmadan içeri girilmiş ve Anadolu kadının yastık altında üç beş altınım,üç beş liram olsun güdüsü ile birikmiş tek kuruşunda haram olmayan birikim gitmişti.
Aynı gün saat 13.00 de Şarampol Karakoluna giderek durumu anlattık.Olup biten zapt altına alındı.Ve o günün gecesi aile olarak gözümüzü kırpmadan zor bu gece geçirdik.
Sabah olduğunda yaşadığımız bu sıkıntıları içtenlikle asla sıradan bir Emniyet Müdürü olmayan Antalya Emniyet Müdürümüz Sayın Feyzullah Arslan’a sundum.
Ve ardından Sayın Arslan’ın o içten ve duyarlı yaklaşımı süreci başladı.Telefonla arayıp geçmiş olsun dileğinde bulundu,yazdığım olayın öyküsünün Emniyet’in ilgili birimlerince incelenip gereğinin yapılacağı belirtildi.Ve bu arada Emniyet Müdürlüğü’nün Komşu Koruma ve Kollama Projesi anımsandı.
Sayın Müdürümüzün verdiği bilgilerin aydınlığında ve Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesindeki bu tür vakalarla ilgili açıklamalarını okuduktan sonra anladık ki; biz mürekkep yalamış,yaşımızın Kemal’e ermiş olmasına rağmen yaşadığımız mekanı güvenli tutma bilincine sahip olamamışız.
Gerek Şarampol Karakolundaki ifademiz sırasında gerekse olay yeri olan evimize incelemeye gelen memur arkadaşların sorularından aldığımız mesajın özeti bilinçsizliğimiz,yaşadığımız çevreye karşı aşırı güvenimizin üzerimizdeki ağırlığıydı.
Antalya Emniyet Müdürlüğümüz ve özverili birimlerinin araştırması devam ederken, ivedilikle apartman yöneticimizi ve on yıldan beri bir apartmanda yaşadığımız kadim komşularımızı evimize davet ederek Komşu Koruma ve Kollama Programını konuştuk.Apartman yöneticimize şu an


-2-

16 dairelik apartmanımıza yeni taşınan üç aile hakkında hiçbir bilgimiz olmadığını ve bu üzücü olayın ardından Sedir Mahallesi muhtarlığında kaydı olmayan komşularımızın kayıt yaptırmaya davet edilmesini,apartmanımızda ev sahibi olup ancak evini kiraya veren mülk sahiplerinin kiracı seçiminde titiz olmalarını,kiracılarından kimlik ve güvenlik bilgilerini sağlayıcı muhtarlık kaydı yaptırmalarını istedik.Bu yönde çalışma yürütecek olan apartman yöneticimize her konuda destek olacağımız sözü verdik.

Bunları niye mi anlattım?
Bizim gibi gafil avlanmayasınız diye…
Antalya Emniyet Müdürlüğümüzün Komşu Koruma ve Kollama Programını inceleyesiniz diye…
Allah saklasın böyle bir olay yaşandığında bizim gibi paniğe kapılmadan:
-Hırsızlık var mı?Varsa hiçbir yere dokunmayarak,konu komşuyu ayaklandırmayarak,ip uçlarının ve parmak izlerinin uzman araştırmasıyla saptanmasını sağlayarak hareket etmeniz için.
Emek ve alın terinin sonucunda kazanılanların yeri kolay kolay dolmaz.
Sizin dişinizden,tırnağınızdan artırıp çoluk çocuğunuzun geleceği için yaptığınız tasarrufun hain el ya da eller tarafından gaspının üzüntüsü kolayca unutulamaz.
Atalarımız ne demiş:
-Eşeğini önce sağlam kazığa bağla sonra Allah’a havale et!demiş.
Dileğimiz bizim tecrübesizliğimiz okurlarımızın tecrübesi,tedbir alması için vesile olsun.
Bu arada tüm ekibiyle yaptığı her çalışmayı gurur hayranlıkla izlediğimiz Antalya Emniyet Müdürümüz Sayı Feyzullah ARSLAN’a, her aradığımda beni sabırla dinleyerek not alan ve müdürümüze ivedilikle ileten Özel Kalem Müdürü Sayın Gülhan GÖKÇAN Hanımefendiye, atacağımız her adımda neler yapacağımız konusunda bilgilendiren Asayiş Müdür yardımcısı Uğur GÖKÇAN Beyefendiye, saygıdeğer inceleme ekibine,Şarampol Karakolu görevlilerine,Sedir Mahallesi Muhtarına TEŞEKKÜR ederim.
Onlar iyi ki var!..
Sonuç mu değerli okurlarım?
Sonuç ne olursa olsun,somutlaştığında okurlarımla mutlaka paylaşacağım.

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...