Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Key ödemesinde sıkıntı devam ediyor

“Ne var ki Emlak Konut GYO A.Ş. KEY kesintilerinin kesinti tarihlerinde T.C Kimlik Numarası uygulaması olmadığını göze alarak KEY ödemelerinde Emekli Sicil Numaraları ile diğer Güvenlik Sicil Numaralarının bankalarca kabul edilmesini İVEDİLİKLE sağlamalıdır.”

Key...Key...Key...
Son günlerin gündem maddesi Konut Edindirme Yardımı kesintilerinin yıllarca sonra hak sahiplerine nemalandırılarak geri ödenmesi.
Ancak sonuç sinir bozucu...
Yaz sıcağında tansiyonlar çoktan zirve yaptı.
Ülkemizin en hayati sorunlarından biri,bir partinin kapatılması ya da kapatılmaması haberi bile inanın Key’in altında kaldı.
Hak sahipleriyle, banka görevlilerini,kurum idarecilerini karşı karşıya getirecek gerginlikler oluşmaya başladı.
1987-1995 tarihlerinde TC Vatandaşlık Numarası yoktu.Bilgiler Emekli Sicil Numarası ve diğer sosyal güvenlik numaraları girilerek listeler oluştu,ilgili yerlere gönderildi.
Emlak Konut GYO A.Ş. ti tarafından hesaplamaları yapılan ve Ziraat Bankası şubelerine gönderilen ödeme listeleri banka memurlarınca :
-T.C Kimlik numaranızla giriliyor hesaba.gerekçesiyle Emekli Sicil Numaraları kabul edilmiyor.Emekli ve diğer güvenlik sicil numaraları yalnızca KEY alacaklısının hesabında kaç para var sorgulamasında geçerli oluyor.Bankada:
-Emekli sicil numarasını olmaz!!kuralı banka önünde yığılmalara neden oldu.
Emlak Konut GYO A.Ş. sitesindeki duyuruda ödemelerin T.C. Vatandaşlık Numaralarına göre yapılmasını ön koşul sayınca olan KEY alacaklılarına oldu.
Şu an yüzlerce alacaklının güvenlik numarası farklı girilince sisteme T.C
Vatandaşlık Numaralarının zorunluluğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu.
Ne var ki Emlak Konut GYO A.Ş. KEY kesintilerinin kesinti tarihlerinde T.C Kimlik Numarası uygulaması olmadığını göze alarak KEY ödemelerinde Emekli Sicil Numaraları ile diğer Güvenlik Sicil Numaralarının bankalarca kabul edilmesini İVEDİLİKLE
sağlamalıdır.
İşte bu düşüncemi Antalya’da bir üst yetkiliyle paylaştım.
- Özellikle emekli sicil numaralarının da KEY ödemelerinde T.C Vatandaşlık Numarası yerine kullanılması izdihamı ortadan kaldıracaktır. Ancak bu uygulamayı da Banka emir yok gerekçesiyle kabul etmiyor.Alacaklı diretiyor...Banka memurları zorlanıyor...Bilgi aktarması yapan kurumlar dilekçe yağmuruna tutuluyor.Zaman,iş kaybına neden olunuyor dedim.
Üst yetkili anlattığım sorunu ilgiyle dinledi:
-Araştıralım.dedi.Bir iki saat sonra aradığımda ise:
-Alınan karar ülke çapında.TC Kimlik nosu olmadan ödeme yapılamıyor.bilgisini verdi.
Sağ olsun ilgilendi...
Yalnız benim kafama takılan şu....
Sorgulama sitelerinde emekli sicil no ile KEY hesabınıza ulaşabiliyorsunuz da neden aynı numarayla ilgili banka size ödeme yapamıyor,yapmıyor.
T.C Vatandaşlık Numarası 1987-1995 tarihlerinde zaten yoktu...
Key alacaklıları için ilgili banka şubeleri emekli sicil numaralarını da ödemeler için kabul etmelidir.Yoksa karmaşa sürüp gidecek.Bu yakan sıcaklar sonunda da alacaklılar perişan olmaya devam olacak.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...