Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Alo!Alo orası Van mı?

Kitaplardan başımı kaldırınca,Sosyal medyada belangaz yorumlarında yorulunca,tv haberlerinde her gün yağan zam haberlerinden üzülüp, bunalınca arada bir mutfağa atıyorum kendimi.

Bizim köroğlu Egeli...Van mutfağında anacığımın bir kaç Van yemeği öğretisinden başka yemek çeşidine giremiyor.Girse de ana lezzetine ulaşamıyor.İste o zaman ilgiyle takip ettiğim Van Yemekleri grubunun arşivine başvuruyorum.Cahil kaldığım durumlarda da Menşure abaya alo deyip yapacağım yemeğin püf noktalarını sorup,öğreniyorum.

Mesela bugün Van Yemekleri grubundan sesetli bir hanım mürdüm eriği marmelatı yapmış ve resimleriyle paylaşmış.

Mürdüm eriği tam manasıyla bir yaz meyvesidir.Ağustos ayında piyasa tezgahlarına çıkar ve bütün bir sonbahar tüketiciye sunulur.

Gerek meyve ve gerek komposto,reçel ve marmelat olarak her kesin damak tadına uygun,aynı zamanda sindirim sisteminin dostudur.Mürdüm eriği bir çok yeme çeşitinde de kullanılmak üzere pestil olarak da kullanılır.

Bizim ellerde her bahçede mutlaka bir kaç mürdüm eriği ağacı vardır.Gövdesinde ğıç(akma)dallarında meyvesi çoktur.Erginleşmediği zaman tadı ekşi ve mayhoş;erginlestiğinde tatlı ve hoştur.

Biz mürdüm eriğinin adına alo deriz.Bu ismi kim takmıştır bilemem ama Anadolunun her yerinde bahçelerin mor yüzlü meyvesidir.

Alo ağacının gövdesinde oluşan ğıç, çocukluk zamanımızda tutkal bulamadığımız zaman başvurduğumuz yapışkan bir maddedir.

Hazır pazarlarda görücüye çıktığı şu günlerde bol bol yararlanmalı.Hele bir de sindirim sorunu olanlar varsa faydalanıp,şifâ bulmalı.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...