Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Kantalup kavununun ana yurdu VAN'dır

Yaz yüzünü güze döndürürken; bağlar ve bahçelerde,tarlalarda ürün hasatı var.

Okurlarım "Kavun yüklü kağnılar" yazımı hatırlayacaklardır.O yazımda; bir zamanlar Sıhke(Bostaniçi)köyünden tan yeri ağarırken toplanan kantalop kavunlarının, kağnılarla Van şehrinin pazarına taşındığını ve sabah serinliğinde kentin mis gibi kavun koktuğunu anlatmıştım.

Biliyorsunuz kavun ve karpuzun ana yurdu Afrika'dır.Ancak farklı türlerin isimlerini verdiği ülkeler,kentler de kendilerine özgü isimlerle tanınırlar.

Sarı ve kalın kabuklu,sulu Kantalup kavunu, Van gölü havzasının bereketli topraklarının ürünüdür.Yani Kantalupun yurdu Van'dır.Daha sonra bu kavun Diyarbakır tarlalarıyla buluşmuş,dünyanın başka ülkelerine de yayılmıştır.

Tadı( aroması) kavun ve muz olan Kantalup kavunu zaman içinde topraktan uzaklaşan köylünün kentle buluşmasıyla adını unutturmuş,başka bölgelerin kavun türüne yerini terketmişti.

Topatan ve Kırkağaç türü kavunlar pazarlarda yer bulurken,Van'ın Kantalup kavunu sırra kadem basmıştı.

Bostaniçi köylüsü, politik geçiş dönemlerinde şehirdeki karayolları,devlet su işleri gibi kurumların bölge statüsüne kavuşmasıyla işçi olarak istihdam edilmesi yüzünden toprağından soğutulmuş;tarla,tapan geride kalan yaşlılara terkedilmiş ve o meşhur kavun üretimi de tarihe karışmıştı.

Geçtiğimiz yıldan beri Van'ın Alaköy ve çevresinde kavun ekimi çalışmaları başlatılmıştır.İlk denemede tarla zararlılarına karşı etkin tedbirler alınamadığı için başarısız olunsada bu yıl ekilen ürün hasatı bereketli olmuştur.

Manisa'nın Kırkağaç,Marmara'nın topatan kavunuyla birlikte bu yıl Van'ın Kantalup kavunu da pazar yerlerinde tüketiciye sunulacak.

Dileğimiz Van kavunun eski yıllardaki değerine yeniden kavuşması,üreticinin de,tüketicinin de yüzünü güldürmesidir.

Ve bir nacizane dilek...Yaz ve sonbaharın birleştiği şu hasat zamanı Alaköy' de bir KAVUN FESTİVALİ düzenlenemez mı?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...