Pazar, 8 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Dingilipişto

İki öngörüsü barışçıl mimar harika bir karar verip; ABD ve Meksika sınırındaki geçiş noktası için çocukları sevindiren bir oyun aracı yapmış.

Haberin ayrıntısına girmeden gelin çocukluk yıllarımıza bir yolculuk yapalım.

Möhre duvarlı bağ ve bahçelere kondururduk uzun bir mertek.Ya da damlara dayanan merdivenleri.Kimi zaman PTT nin dikim çalışmalarından arta kalan ağaçtan direkler de işimizi görürdü.

Bir ucuna kendimiz diğer ucuna arkadaşımız otururdu ve başlardı çocukça oyunumuz.Oyunda ustalaşınca, uçlara oturanların sayısını dengeyi bozmaksızın çoğaltırdık.

Bizim ellerde Dingilipişto diyorduk asıl adı tahtırıvelli olan oyunumuza.orta yerinde bir yüksek tümsek,uçları havada kalkıp inen dingilipişto zamanla oyun parklarının en sevilen oyun aracı oldu.Belediyelerin park ve bahçelere serpiştirdiği tahtıverelli şimdi her yerde.

ABD ile Meksika sınırını ikiye ayrılan geçiş noktalarındaki kulvarın aralıklarına uzun tahtalar ile tahtırıvelli projesi oluşturan iki mimar yetkililerin de onayını alınca çocukları bir güzel mutlu kılmışlar.

Kimi zaman doğal affetlerle,deprem ve yanardağ patlamalarıyla,kaza ve cinayetlerle ekranlarımıza gelen dünya haberleri arasında böyle şirin bir habere rastlayınca paylaşmak istedim.

Sahi siz hiç dingilipiştoya bindiniz mı?

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...