Perşembe, 14 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Van'ın Oxford'u:VAN ATATÜRK LİSESİ

Uzak bir Ege kentinden gelen Biyoloji öğretmenimiz ataması sırasında hayli stres yaşamış.Daha sonra kentimize adepte olunca o stresli günleri bizimle bir anı olarak paylaşmış:

"Doğu'nun en uç kenti.Kar kış ve kapanan yollar var diye vazgeçirmeye çalışmışlardı beni.Ama serde Çalıkuşu'nun Feride öğretmenine hayranlığınız ve buna bağlı idealistliğimiz olunca iki günlük o uzun yolu katedip gelmiştim.Yol boyunca hep dağlar arkadaşlık etmişti gövdesinde kocaman Vangölü yazan otobüsümüze.Dağların kaseveti tam karamsarlık çöktürmüşken Tatvan a girişte önümüzde açılan masmavi Van denizi o karamsarlığımızı silip götürmüştü."Diye anlatmıştı.

Memleketimize görev için koşup gelen hemen hemen tüm öğretmenlerimiz buna benzer anılara sahipti.

Kentimizin eğitimine ve sosyal hayatına mührünü vuran Van Atatürk Lisesi sıradışı bir okuldu.Hem idareci kadrosu hem öğretmen ve hemde yardımcı çalışanlarıyla bir bütündü.

Okulun idari kadrosunun lokomotif gücü Nam-ı Değer Dadaş müdürlüğü dışında hepimizin güvenebileceği ağabeyiydi.Tavizsiz disiplini ile içimizde boy verecek şergadelerin gözünün yaşına bakmazdı.O'nun için önemli olan eğitim ilkeleriydi.Hiç bir siyasi baskıya da papuç bırakmazdı.

Öğretmenlerimiz aydınlık fikirli,ne yaptığını bilen,okulla,sosyal hayatı birlikte götüren değerlere sahipti.

Okulumuza sadece şehrimizin öğrencileri devam etmezdi.İlçe ve köylerden gelenler okulun hemen bitişiğindeki pansiyonda barınırdı.

Okulda tüm sosyal faaliyetlere yer verilir,belirli zamanlarda okulun çok amaclı salonlarında tiyatro eserleri sergilenir,şiir yarışmaları ve münazaralar düzenlenirdi.Sportif müsabakalarda ve folklor gösterilerinde Van Atatürk Lisesi ilimizin öncü okuluydu.Okul müdürü Dadaş Servet Aydınoğlu yetkin folklor kültürüne sahipti ve yurt içi ile uluslararası gösterilerde isim yapmıştı.

Okulumuzu üst koridorundaki devasa duvarda okul duvar gazetesi vardı.Her arkadaşımız özgür biçimde şiir,resim,deneme,karikatür çalışmalarını sergilerdi.

Kısacası kentimizin güzide okulu Van Atatürk Lisesi eğitim ve sosyal aktiviteleriyle bir lise gibi değil bir üniversite gibiydi.

Alanlarında yetkin formasyona sahip öğretmenler kılı kırk yaran titizlikleriyle çalışır ve doğal olarak okulun başarıdan başarıya koşmasını sağlarlardı.

Van'ın Oxford'u yakıştırmasını yaptığım Van Atatürk Lisesi özgeçmisiyle eğitim dünyamızın örnek bir okulu oldu.Kimi zaman kısır siyasi tuzaklarla karşılaşsa da ilmin ve bilimin aydınlığını yaymayı başardı.

Bu yazı içinde paylaştığım resimleri arşiv ve albümlerinden gönderen değerli arkadaşlarımız Mine Kılavuz Ongün,Nazan Baskın Miskan ve Ercan Alan'a teşekkür ederim.

Yazının altına sizlerde resim ve yorum paylaşarak konunun zenginleşmesine katkı sağlayabilir,okulumuzdan mezun olmuş kıymetlerin ismini yazabilirsiniz.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...