Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Tıro vıro sıkıntılar

Şu sıra canımı sıkan şeylerin başında sosyal medya şövalyeleri ve tv haberleri var.

Bir iki kanal dışında haber saatlerinden köşe bucak kaçıyorum.Cıvıklaşan,
inanırlığını ve dolayısıyla güvenirliğini hızla erozyona uğratan medya üzüyor beni...M.Ali Brand,Uğur Dündar haberciliğini özlüyorum.

Ve sosyal medya...

Lafı eveleyip geveleyenlerin sayısı hızla çoğalıyor.Söylenmesi, hatta bağıra çağıra söylenmesi gereken gerçeklerden korkuyoruz.Ve bu garip korku, bizi sosyal medya arkadaşlarımızın posta kutularına mesaj atıp "Sende paylaş"eylemine itiyor.

Elbette yorum ve paylaşımlarda yasalara dikkat edeceğiz,küfürden,hakaret içeren üsluptan uzak duracağız.Ama doğru olanı söylemekten de çekinmeyeceğiz.

Geçen gün Ahlat doğasının korunmasına yönelik bir yazı yazdım.Tamamen yapıcı ve yol gösterici bir içerikte olmasına özen gösterdim.İstedim ki bizi yönetenlerimiz Ahlat'ın tarihi ve doğal yapısını bir daha incelesin,kararlarını gözden geçirsin.Yazarken de yazının SİYASALLAŞMAMASINA azami dikkat ettim.Dilerim muhataplarına düşündüklerim güzel bir dilek ve öneri olarak ulaşır.

Peki,bu paylaşım ilgi gördü mü?

Duyarlı takipçiler için evet ilgi gördü.Ama Van Gölü doğası için; anam-babam,canım gülüm diyenlerden tık yok.Van gölünün etrafında pedal basanlar galiba siestada. Benim paylaşımlarım binlerce takipçiye ulaşıyor diyenler sırra kadem basmış.Her gün Van doğasından duvarında ve grubunda fotoğraf paylaşan yiğitler meydanda yok.

Ahlat doğa ve tarihinin korunmasına yönelik sözünü ettiğim yazıyı İnci Van grubu dahil bir çok Van sosyal medya grubuna gönderdim.Sadece İnci Van paylaştı onlara duyarlılıkları için içtenlikle teşekkür ediyorum.

Diyeceğim o ki korkmayın,doğruları seslendirmekten,yazıp çizmekten sakınmayın.Ama usulüne ve adabına göre yapıcı olarak...Küfürsüz,argosuz,
rencide etmeden.

Bu ülke bizim, bu hayatlar bizim.Varsa yanlışlar ve hatalar muhataplarına ulaşmasında üstümüze düşen görevleri yapmaktan,yapıcı eleştirilerden kaçınmayalım.Birey olarak görevimiz toplumsal hayatımıza katkı sunmaktır.Bu görevimizi çağdaş insanlar olarak ciddiye alalım.

Ha, bunca sözden sonra:

"Aman hocam boş ver bu tıro vıro sıkıntıları."Diyorsanız,ben de canınınız sağolsun diyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...