Çarşamba, 13 Kasım 2019
Sevim AKDENİZ

AHH BELİNDA YÜZLÜ ISTANBUL

Senem’in çilleri vardı yüzünde. Beyaz tenin üzerindeki bu mutluluk tanecikleri, ona ayrı bir sevimlilik katıyordu. Saçlarının altına sakladığı şebele kulakları bile umurunda değildi artık.
“Sevmek mi önde, sevilmek mi önde duygularda?” diye sorsalar. Alışkın olduğu papatya falına bile ihtiyaç duymadan: “Tüh, keşke bir tane daha papatya yaprağı olsaydı” bile demeden tereddütsüz: “Sevmek!” diye çığlık atardı yüreği. Biliyordu ki; sevdikçe var edildiğini düşünecek kadar, sevildiğini de düşünüyordu.
Aksayan bacağının varlığını unutalı, geçen yılların sayısını hatırlamak için hafızasını zorladı. Beynini zorladıkça yüreğinin üşüdüğünü fark etti.
Ahhh,ah Belinda yüzlü İstanbul.
Sevgilerin gün batımında, güneşin denize yansıttığı ışıltıların tutsak olduğu İstanbul. Ne kadar da güzeldi İstanbul, gamzenin çillere karıştığı sarılmalarda.
Üşüdü duyguları, hala soğumamış kalbinin sıcaklığında.
Hafta sonunun Pazar güzelliğiyle vapurda, İstanbul’un gün batımıyla kucaklaşmak. Tıpkı beyaz tendeki çillerin, gamzeli esmer tendeki yüzle buluşması gibi. Pazar efsanesi olmuştu her pazar, gün batımı ışıltılarının kalplerine düşmesi. Tıpkı kalplerine bir gün Zalım İstanbul’un ateşinin düşmesi efsane olduğu gibi. Yandı İstanbul’un güneş ışıltısındaki çilleri. Vapurdaki gün batımının loşluğu sardı tüm benliğini. Hayalleri söndü alacakaranlığın geceye döndüğü an Senem’in.
Aksayan bacağının yürürken ağırlaştığını hissetti. Ayağını sürüyor muydu ne, umutlarını sürüklemek isterken. Göç etmek istemezken düşünceleri, duygularını saklamıştı gamzesinin çukurunda.
İstanbul,ahhhh İstanbul. Zalım İstanbul. Gün batımında, ışığıyla hayat verdiği denizin ortasında, vapurun hız aldığı anda eritti gamzenin içinde tutsak olmuş çilleri.
Ahhhh Belinda yüzlü İstanbul. Gün batımının cazibesinde aldı götürdü, denizin karanlığına düşen güneş pırıltılarını. Mimoza yüzlü İstanbul biliyor musun, duyuyor musun beni: Bir Senem kaydı gitti. Hayalleriyle bir Senem daha kaydı gitti, mimozaların arasından. Gamzenin içinde tutsak olmuş çilleri kaldı sevdiğinin yanağında, ondan habersiz…

Sevim AKDENİZ

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...