Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Diploma

Yılın Haziran sonu geldiği zaman tuhaf bir hüzün ince ince dilimler yüreğimi.

Haziran ayı eğitimin yıl sonudur ve sayısız üniversite son sınıfa gelmiş öğrencilerine mezuniyet töreni düzenler.

O öğrencilerin çoğunun yüreğinde hiç bir zaman söküp alamayacakları ukdeler gömülüdür. Okudukları bölüm sırf üniversite öğrencisi olayım diye kabul görmüş ve istem dışı kabul edilmiştir.Bu yanlış karar gün gelip ona sevmediği bir mesleğin sahibi olma seçeneğini verir.Bugün şansı yaver gitmiş genç yaşta iş sahibi olmuşlara işinden memnun musunuz diye sorarsanız yüzünün gölgelendigine tanık olur ve memnuniyetsizliğini görmüş olursunuz.

Bu eğitimimiz üretim ilişkilerinden ne kadar soyut olduğunun küçük bir göstergesidir.

Okullarımızın çoğunlukla kağıt üstünde formalite olarak kalan işlerinin odak noktası rehberlik birimlerinde öğrencilerimizin üretime dönük eğitim alanlarına yönlendirilmedikleri, başarı ve verimliliğin basamağı istek ve arzunun sağlanamadığını gözlüyoruz.Yetenek ve yapabilirlik iradesinden uzak bir öğrencinin özgüveninin ve üretkenliğinin olamayacağı gerçeği eğitimsel başarı tablosunun olumsuzluğunun da işaretidir.

Çok öğrenci mezun etmek yerine ülke üretim ve sosyal ilişkiler düzeyine göre ve ihtiyaca göre öğrenci mezun etmek gerek.Siz binlerce öğrenciyi üniversite mezunu diye salt kabul eder de ihtiyaç alanlarının durumunun tam tersine göre mezun ederseniz yalnızca işsizler ordusunun sayısını çoğalırsınız.Üstune üstlük temelinde işini ve mesleğini seven yerine işini yadırgayan çoğunluk yaratırsınız ki bu da eğitim alanındaki kördüğümlerin çoğalmasına yol açar.

Her zaman dediğimiz gibi...

Yeteneğe göre eğitim.

Eğitim üretim içindir ilkesine göre eğitim.

Ülkenin sosyo ekonomik dinamiklerine ve ihtiyaç alanlarına göre eğitim gerek.

Ülkemiz halkın etiket diye altını çizdiği diplomadan önce vasıflı ve yetenekli emeğin temel alındığı,okulundan mezun olunca işsizler safına katılmayacak insanların yaşadığı bir Türkiye yi özlüyor.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...