Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Özgürlük

Tutsaklık sadece kelepçe ve mahpushane değilmiş.Hayatla aranızda bağlantısı kesilmiş her yer ve nokta tutsak olduğunuz noktadır.

O harika koşullarına rağmen,bir dediğinizin iki edilmediği ortam varken bile eğer yeryüzüyle gökyüzü arasında özgürce dolaşmıyorsanız bilin ki tutsaksınız.Kelepçeniz kolunuza takılan serum kordunu,künyeniz ise biletinizdeki hastahane tarafından bilgisayar printerinden çıkartılan kimlik bilgilerinizdir.

Dün eve dönüş sevincimi paylaştım sizlerle.On günlük hastahane koşuşturmasının yorgunluğunu bir gecede evim evim güzel evimde sona erdirdim.

Sabah balkonumdaki hiç şırtıklık yapmayan öyle bakıp duran kumrularla merhabalaşarak güne başladım.Benimle koşturan,yorulan eşime tüm gücümü toplayarak kahvaltı hazırladım.O, ayaklandığımı
görünce sevinip mutlanıyor.Az domatesli melemen yaptım ve içine bir kırtik tuz koymadım.Tuza iyileşinceye kadar elveda dedim.

Saat on bir sularında kapımıza kadar gelen özel diyaliz merkezinin servisiyle dört saatli diyaliz seansına gittik.Sevgili yönetici İsa Toptaş, Dr.Huseyin bey her zamanki sevecenliğiyle karşıladı.Diyetisyen Dr.ne yiyip yemiyecegimizi ve günlük su tüketim miktarını anlattı.Kavun,karpuz,sarı renkli meyveler potasyum içerdiği için ben gibi böbrek hastalarına tüketilmesi sakıncalı ve yasak.Bu tavsiyeleri su sıralar sıkça duyuyorum.

Diatalya bir özel diyaliz merkezi.Antalya' da şubeleri var.Kosulları tedavi ortamı özenle oluşturulmuş.Biz Dünya Göz Hastahanesi yanındaki şubeden hizmet alıyoruz.

İlk gün seansında genç bir görevli ile tanıştım...Ramazan bey Sivas Cumhuriyet Üniversitesini kazanmış memleketi Yozgat.Ona yaşadığım mahalledeki salon 66 ya devam eden Yozgatlı emekçilerden söz ettim.Söyleşimiz uzadikça da hayranı olduğum Yozgat Sorgunlu Şair Gülten Akın ve edebiyat dünyamıza adını unutulmazlar arasına yazdıran Yılkı Atı ve Böyle Olur Ağaların Düğünü romanlarının yazarı Abbas Sayar'dan söz ettim.Ve dün sorunsuz bir diyaliz günü geçirdim.Yatağımın hemen önüne monte edilen tv den kulaklıklar takarak tv kanallarını taradım.Haberleri ızledim.Ulkemizin gündeminde yeniden yapılmasına karar verilen pazar günü Istanbul Belediye Başkanlığı seçimi vardı.

Her zamanki gibi dünde Turgut Ayçiçek dayım aradı.Büyük dayımızın oğlu ama biz ona saygınlığı ve ağırlığı nedeniyle dayı diyoruz.Her zaman yanımızda olduğunu bir kez daha yineledi.Yüreğimizdeki güveni çoğalttı.

Ferruh Güldal kardeşim geçmişte benim yaşadığım sorunları yaşamış.Engin tecrübelerini paylaşıyor.Telefonla arayarak perhiz ve diyetin böbrek için hayati öneminden söz etti.Kendisine minnettarım.

Bugün istirahat günüm.Kendime güvenebilirsem ayağıma bir şort çekip uzamış sakalımı ve saçlarımı kestirmek için berberim Beşiktaşlı Sümer' e gideceğim.Sufatım ortaya çıkınca afili bir resim çektirip yarın ki yazıma koyacağım.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...