Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Marul

"Ben bir insandım.."
(Hüseyin)

Dünümü anlatacağım yine.Icinde Zülfü Livaneli olan dünü.
Boynundaki diyaliz katedrali geçicymis.Haydi dediler bunu söküp kalıcı olanı takaĺim.O daha rahat ettirir seni.
Kışa süreli minik bir ameliyat gibi taktılar göğsüme kalıcı olanı.

- Doktor bey denize girebilecek miyim?Diye sordum.Girersin ancak orayı kapatarak dedi.Sevindim.Boynumdaki operasyonun yarattıgı acıyı unuttum.

Sevgili hemşehrim Muammer Bayrakçı'nın getirdiği kitaplar arasındaki Livalen"in Huzursuzluk yaptını okumaya başladim.

Mardinli bir gazetecinin ağzından anlatılan öykü Ortadoğu cehennemindeki insanların dramını Hüseyinin Meleknaz adlı göçmen Ezidi kızına kara sevdasıyla başlıyor.Işid radikal islamcı terör örgütünü kıyımı tüylerinizi ürpertiyor.
Hüseyin Meleknaz ı evine getiriyor.Evde marul vardır.Meleknaz Ezidi olduğu için marul ona üç harflilerin içinde saklandığı.Yani cinlerin.
Hüseyin Meleknaz in kaçmasıyla büyük şok yaşar.Ve o macera başlar.Huseyin bir Ezidi kızı sevdiği için Işıt örgütünce ölüme mahkûm ettirilir.Bir gün kurşunlanir ağır yaralanır.Huseyin in ailesi de korku içindedir.Bütün güçleriyle Meleknaz adlı Ezidi kızından vazgeçmesini isterler.Ancak o deli gibi sevdalidir.
Hüseyin e tehditler çoğalınca aile onu Amerika da ki yakınlarının yanına gönderir.Huseyin Amerika'ya gider.Orada yaşamaya başlar aklı Meleknaz' dadir.
11 Eylül Elkaide örgütünce yapılan ikiz kuleler eylemi Amerika halkında nefret uyandırmış ırkçı örgütlenmelerin göçmen düşmanlığını körüklemistir.

Bir akşam çalıştığı yakının iş yerinden çıkan Hüseyin ırkçılar tarafından bıçaklanarak öldürülür.Hastahaneye kaldırıldığında başucundaki Hintli doktora
"Ben bir insandım.'"Diye fısıldar ve can verir.
Doktor son sözlerini telefonuna kaydeder.Ailesi morga geldiğinde doktor o son sözleri onlara dinletir.
Livaleni ilk baskısı 150 000 olan Huzursuzluk yapıtında sizi Mezoptamyanın acılı insanlarıyla yüzleştiriyor. Ezidi, Arap,Kürt insanların Suriye iç savaşındaki gördükleri zulmü anlatıyor.Ve bu cehennemden kaçan mültecilerin karşılaştığı sorunları bir sevda öyküsü içinde..Eserin Ana fonunda büyüleyici Mardin vardır.
Huzursuzluk yapıtını okumanızı öneririm

Bu sabah hastahanede sabah kahvaltınızı saat 6 da yaptık.Oda arkadaşım üç kez yere düştü.Korkuyla yardım ettim.Hemen odadaki imdat butonuna basarak hemşirelere haber verdim.Mustafa beyin tansiyonu düşmüş.Yatagina yatırdık.
Bakalım bugün neler yaşayacağız.Dün hastahanenin poliklinikleri müthiş kalabalıktı.Bu ne diye düşündüm.Uzuldum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...