Cuma, 6 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Teslim olmamak

Hastahane koşulları elbette çok farklı.Zaman duruyor.Eger basit hobi ve alışkanlıklarıniz yoksa içinize dönüyor,hapsoluyorsunuz.Yuzlerce olumsuz düşünce ile çatışıyorsunuz.En tehlikeli nokta bu.Takilip kalmamak.

Öğretmenlik görevimde öğrencilerime severek önerip okuttugum Polyana yi düşündüm.Iyimserligi zor hayata karşı sihirli bir anahtar gibi kullanmıştı.Alnimdaki çizgiler çoğalıp,yüreğim sıkıştığında Polyana oluyorum.

Hastahanenin 9.kat geniş koridorundaki yürüyüşlerde diğer hastalarla selâmlasip minik söyleşilerde onların öykülerini öğreniyorum.

Mesela dünya güzeli bir Anadolu kadınıyla tanıştık.Eşi bir çok sorunu ve ardından böbrek rahatsızlığıyla yatmış hastahaneye.

Burdur un Cavdır köyünden.Adi Ana kadın.
Lakap mı adın diye sordum yok Anakadın dedi.Bir anaç ve yüreği öylesine berrak ki yanımda anam gibi duruyor.Esine bir bardak su vermeden önce bana veriyor..Sen bu memlekete öğretmenlik yapmışsın yıllarca.De ki ayaklarını yıkarım.Kadınana bu zor günlerde Allah' ın karşıma çıkardığı bir melek.

Hasta psikolojisi çok önemli.Asla karamsar düşünmeyeceksiniz.Ve lâl olmayacaksın.Soyle ki en küçük sağlık olumsuzluğunu gün ortası muayeneye çıkan hocalara söyleyeceksin.Bunu yapmayan çok hasta var.Hani hemen taburcu olmak icin çirpinan.Ki bu çok yanlış ve sonucu etkileyen.Sabirli olmalı.
Olumsuzlukları doktorlara söylemeli.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...