Çarşamba, 13 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Bir baştan bir başa Van denizi

Uzun bir yolculuğun kuşatmasındaki dağları ve vadileri aştığınızda apansızın çıkar karşınıza ikinci mavi.Biri gökyüzü diğeri Bahr-i Van namlı Van gölüdür.

Güneyin göğsüne yerleşmiş Artos dağının eteklerinden kıvrıla kıvrıla, dolana dolana uzayıp giden, kimi zaman derin bir vadiyi birbirine bağlayan ince ve sarp yola gölün mavide turkuaza dönüşen kıyıları eşlik eder.O göl ki kimine göre bir sihirli ummamdır.

Yolunuzu kara yolu eyleyip bir tur atayım derseniz yarım günden fazla bir zamana ihtiyacınız vardır.İçine molaları kattığınızda süreyi bir güne çıkarabilirsiniz.

Tatvan, Ahlat, Adilcevaz istikametiyle Erciş ve derken güneşin doğduğu yöne bir kavis çizerek kent merkezine ulaşırsınız.

Ahlat ve Adilcevaz kıyıları değme Akdeniz, Ege Denizinin kıyılarınının muhteşem güzelliklerini aratmaz.

Ahlat tarhin ve doğanın bütün cömertligiyle merhaba der size.Selçuklu mezarları,göl içindeki tarihi kalesi, her biri ulu çınarlar büyüklüğündeki ceviz ağaçları Ahlat'ın doyumsuz güzelliğini sunar.

Erciş yemyeşil bağ ve bahçeleriyle adeta:

"Ben kabına sığmayacak kadar büyüdüm ve serpildim.Artık şehir olmak istiyorum!"Diye adeta haykırır.O ses Süphan dağının yamaçlarında yankı olup çınlar.Gölün ince ve narin boynunda dolanan yol sizi dilerseniz bir başka ülkenin, İran' ın sınırlarına taşır.

Gölün çepeçevre yeşil ve mavi kıyılarını birbirine bağlayan yolundan sıkılırsanız; Van denizinin içindeki feribot ve tekneler emrinize amedadır.

Van ve Tatvan iskelesi arasındaki feribot seferleri ile mavi yolculuk yapabilirsiniz.Ya da bir sevda efsanesinin tavşanlara da yurt olmuş badem ağaçlarıyla donanmış Akdamar adasına küçük tekne veya deniz motorlarıyla gezi planlayabilir, Edremit' de semaver çayınızı yudumlayarak gün batımını seyredebilirsiniz.

Bir baştan bir başa Van denizinde hatıralarınıza unutulmayan yeni yepyeni hatıralar katmak için geç kalmayınız.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...