Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Dünya Kadınlar Gününe doğru..

Hayatın özü insan unsuru üzerinde şekillenmiştir.Ne var ki sömürü toplumlarında insan metalaştırılmış, özellikle kadın ikinci plana itilerek ötekilestirilmiştir.

Farklı coğrafyalarda kadının statüsüne bir göz attığımızda değerinin ölçüsünü görebiliriz.

Çarpıtılmış inançların kör karanlığındaki kadın özgürlükleri yok edilmiş,köleleştirilmiştir

Özellikle radikal İslâmcı görüşlerin egemen olduğu ülkelerde kadın örtü altı,erkeğinin buyruğundan çıkamayan canlıya dönüştürülmüştür.

Dinsel ve töresel bakış açısının yer aldığı toplum biçimlerinde kadın horlanmış,her daim şiddetin odak noktasına bırakılmıştır.

Atatürk devrimleri orta çağ zihniyetinin hiçlediği kadına hak ettiği değeri vererek onu gerçek kimliğine kavuşturmuş, seçme seçilme, üretim ilişkilerinde eşitlemistir.

Gerçek kimliğinin bilincini kavrayan kadınlar süreç içinde hayatı paylaşmayı başarsa da bugün hala karanlıkçı düşüncenin zorba tahakkümü, yasalara rağmen kadın özgürlüğünün üzerinde Demoklesin kılıcı misali sallanmaktadır.

Kadını kişiliksizleştiren güç önce onu ekonomik yönden tutsak kılmakta sonrada bağımlılaştırıp köleleştırmektedir.Yöntem ise özellikle çarpıtılmış inanç,hurafeler sarmalındaki töresel öğelerdir.

Tüm bu çelmelere rağmen kadın kimliğini bulmanın mücadelesini vererek eşit yasam koşullarına ulaşmayı başarmıştır.

Elbette bu mücadelesi üstünlük kurmak değil eşit koşulları paylaşmak içindir.

Hayatın her alanında her kes bu onurlu mücadelenin karşında değil yanında olmalıdır.Bunu başaran sosyal düzenlerde o aranan huzur ve mutluluk bu omuzdaşlığın ekseni üzerindedir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...