Cumartesi, 7 Aralık 2019
Şahin AKÇAP

Fayton

"..Yağız atlar kişnedi/meşin kırbaç şakladı./"

Soğuk bir kış günüydü...Doğurgan doğayla yarışır gibi çocuk doğuran anamın doğum sancıları başlayınca her daim imdatımıza yetişen Sultan halam:

"Tez ol!Paytona koş!Ananı hastaneye yetiştirelim! Demişti.

Bu habere provalıydım..Koşup en yakın yerden faytoncu ile eve dönmüş beşinci kardeşimin doğumu için anamı hastaneye yetiştirmiş,doğumhanenin kapısının köşesine ilişip:

"Hadi bakalım bir kardeşin daha geldi."Müjdesini beklemeye koyulmuştum.

Beşinci kardeş gelmişti...Haberi alınca paldır küldür aşağıya inip babama müjdeyi iletmiştim.

Müjdem her zaman olduğu gibi bu kezde bir avuç sarı yirmi beş kuruşlar olmuştu.

Rahmetli halamın payton dediği fayton o sıralar motorlu taşıtların tek tük olduğu kış memleketimizin lüks yolcu taşıtlarıydı.

Bahçivan mahallesinin leylak ağaçlı,möhre duvarlı sokağının Siirtli komşularının geçim kaynağı faytonlarına aşinaydım.Her cuma günü anamla Zehra nenemizi ziyaret ettiğimizde; sıralanmış,bakım ve dinlenmeye alınmış atların koşumlandığı faytonları seyreder,keyfi yerindeyse faytoncuların izin alıp avuç içinde sıkı sıkıya kavradığım kesme kıtlama şekerleri atlara yedirir,kuyruklarını sallayan atlara çocukça ikramlarda bulunurdum.

O faytonların atları ile akraba olmuş gibiydim. Anamın kaç çocuğunun doğum suyuna tanık olmuş ve çoğunlukla kış aylarına rastgelen doğum heyecanını onlarla yaşamıştım.

Kar,kış demeden karı buzu hohlayan nefesleriyle yaran o atlar bizi hiç yarı yolda koymamışlardı.

Faytoncularla olan muhabbetimizden olmalı ki her yanımdan geçen fayton arada bir duraksar gibi olur,çocuk müşvikliği bakımındaki o güzel atlar sanki merhaba diye kişner öyle geçip giderdi.Bu samimiyetten olmalı ki sıradan günlerde bir yerden bir yere giderken faytoncunun yanına oturup,dizginleri çok tuttuğum günler olmuştu.

Şimdi o faytonlar mavi deniz Van gölünün kıyılarında kurulu nazlı kentimizin sosyal hayatında hala var mı yok mu bilemiyorum.

Faruk Nafiz Çamlıbel'in o harikulade şiirlerinden biri Han Duvarları Suat Sayın'ın sesinde:

"Yağız atlar kişnedi/Meşin/Meşin kırbaç şakladı/ Bir dakika araba yerinden oynadı."Olunca ne çok sevinir olmuştum.

Dün yaşadığım Antalya'da sokağa salınan yaşlı ve bakımsız iki atın ölüm haberinde sessizce ağlarken insafsız insanın kendi dışındaki canlılara yılkı muamelesi göstermesine gözyaşlarımla isyan ettim.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...