Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Fırtınayı beklerken

İki gün önce yaşam alanlarımızı tehdit eden fırtınalı hava bir yirmi dört saatlik moladan sonra yine kapılarımıza dayanıyor.

Hava tahmin raporları Libya üzerinden gelecek yağışlı havanın fırtınayla birlikte hortumları da yaratabileceğini öngörüyor.

Hava koşullarının olumsuzluğu doğal olarak insanı ruhsal gerilimlerle karşı karşıya bırakıyor.

Çocukluk ve ilk gençlik günlerimi anımsıyorum.Henüz evimizin aynalı çatısının olmadığı günlerde acımasız kış günlerinde damları karla kürerken acaba gizliden gizliye eriyen kar damcı yapacak mı diye kaygılanırken evin hassas noktalarını naylon leğenler,derin çukur tencerlerle donatırdık.El feneri ile geceleri tavanın merteklerine bakar damcının olup olmadığını kontrol ederdik.Böyle sıkıntılı gecelerin sabahına yorgun uyandığımızda ilk işimiz damların karla yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek olurdu.Hava güneşli olduğunda cızlavet ayakkabılarla tahta merdivenlerden dama çıkıp kabarmış,çatlamış yerleri sürter,yazdan derkenar edilmiş yol tozu toprağıyla çatlakları sürterdik.

Aradan on yıllar geçti...

Van'dan Antalya'ya göç ettik.Şimdi de insan denen aymazın yok ettiği yeşil,mahvettiği çevre,tahrip ettiği doğa öç kılıcını kuşanıp yeni bir biçimle karşımıza dikiliyor.

Haber ajanslarının başrolünde şimdi hava tahmin uzmanları var.Ve uyarıyorlar.

"Tedbir alın önümüzdeki saatlerde fırtınalar,hortumlar kapınıza dayanacak."

Ve fırtına bekliyoruz.

Dışarıda Akdeniz üzerindeki karabulutlar devasa canavarlar misali büyümeye devam ediyor.Başlayan yağmur hazırolun dercesine camlarınızda tıklamaya başladı bile.

Şu an fırtına öncesi sessiz bir gece var.Dünden bu yana sokağımızın gebe kalmış sancıdan miyavlayan kedileri bile bir köşeye çekildi.

Bizim balkonun fırtına kanatlı kumruları çoktan onlar için kapattığımız pancurların boşluklarında yerlerini aldılar bile.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...