Perşembe, 19 Eylül 2019
Şahin AKÇAP

Oy bizim eller, Ne güzel eller, Söyleşir şirin diller

Sonbahara önce dağlar elveda demişti.Bir gecede Erek Dağının başı aklaşmış,Memedik yönünden esen yel bir kamçı gibi Van mavisinde şaklamış ve küçük bahçenin ince arkını boydan boya kuşatan kadife çiçeklerinin üzerini beyaza boyanmıştı.

Sabahla öğlenin buluştuğu andı.Önce yağmur ve sonra sulu kar daha yeni boylanmış kavak ağacının köhne dallarına yük olup koparmıştı.

O minik bir avuç avluda tenekeler içine toprak döşeyip marul,soğan,maydanoz,kişniz eken ve gözü gibi bakan yaşlı babamız körpe dalları sulu kar yükünden kopup gelen kavak ağacının dallarını toplarken:

"Heyvağ ki heyvağ balam! Heyif oldu kavak ağacına."Diye nasıl da dertlenmişti.

Akşama et taşında et döğüp,geceden ıslattığı lepelerle,zeyturun otu ve ince bulgurla yoğurduğu Acem köftesinin harcını mutfak taşında unutan ve bizim sokağın cümle pişiklerinin en avcısı zalim Pamuk kediye kaptıran anamız öfkeyle etrafa koşuşturup:

"Mirat Pamuğ! Gine yaptı yapacağını!Mundar etti güzelim harcımı.Dur bi sen!Bunun heyifini senden almasam iki olsun." Diye öfkeden çılgına dönmüştü.

Sulu karın dal kıran, dam akıtan yükünün ardından gelen gece lapa lapa kar yağdı şehrimizin üzerine.Öyle ki o gece toprak damlı evlerde oturanlar kar yükü damlara zarar vermesin diye iki üç kez kar kürediler damlardan.

Artık kar günleri başlamıştı.Kar küreği mecrefeler,uzun saplı sekavüller zamanıydı.

Odun kömürünü istifleyene,kışlık zahiresini yazdan,güzden temin edip kilerine koyana kış, kartpostalardaki kış resimleri gibi güzel,Ağustos böceği aymazlığındakilere de zehir zemberekti.

Rahmetli nenemin de dediği gibiydi yaşananlar:

"Yazdan kışını düşünmeyenin hayatı her daim kıştır a menin kara gözlü balam."

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-06-17

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-07-07

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...