Salı, 19 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

RUH SAĞLIĞI ÜZERİNE

Şiddet eğilimlerinin yoğunlaştığı bir dünya var artık.

Bu bir virüs sonucu değildir.Bütünüyle toplumsal hayatın içindeki sosyal nedenlerdir.

Sürekli geçim kaygısı içinde bocalayan,dününe umutsuz bakan,baskı ve korku cenderesi altında yaşayan,özgürce kendini ifade edemeyen kitlelerde kaçınılmaz olarak öfke birikir.

Bir düdüklü tencere düşününüz.Basınçlı işlevinin tehlikesizliğinin tek çıkış noktası hava deliğidir.Bu deliği kapattığınızda ateş üstünde kaynayan gövdesinin nihai noktası patlamasıdır.

İnsanda öyledir.Etrafını yasaklarla kuşatıp,aklına ve yüreğine korkuyu,şüpheyi,güvensizliği,umutsuzluğu,geçim kaygısını yüklediğinizde tıpkı düdüklü tencere konumuna gelir.

İşte bu kaçınılmaz olgunun bir dönüşümüdür toplumsal şiddet ve yarattığı huzursuzluklar.

Küreselleşen dünyamızın liderleri bu kaçınılmaz gerçekten hareketle yönettikleri halklarının ruh sağlığını gözönünde bulundurmalı ve A sosyalleşmiş bir kitle oluşmaması için barışçı,birleştirici,kaynaştırıcı politikalar üretmelidir.

Yorgun ve hırçın bir dünyanın tek çıkar yolu sevgi ve saygının her alanda yaşamlaştırıldığı,ruh sağlığının önemsendiği bir dünya yaratmaktır.

Çare tıbbı yöntemlerden önce sosyal hayatların sosyo ekonomik anlamda büyüteç altına alınması ve gerçekçi bakış açısıyla iyileştirilmesidir.

İş yerlerinde sosyal bilimciler,okullarda rehberlik uzmanları,hayatı özümlemiş sanatçılar,anneler,babalar tek bir yürek olmalı.

Sorun bütündür.Sorumluluk her kesindir.

Sevgisizliğe,saygısızlığa geçit vermeden çağımızın bu illetine karşı koymak insanlık görevimizdir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...