Pazar, 17 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

İz bırakan filmlerden iki örnek

1- O…Çocukları
Yönetmenliğini Murat Saraçoğlu’nun yaptığı, senaryosunu Sırrı Süreyya
Önder’in yazdığı O…Çocukları filminin bir sahnesinde akvaryumdaki balıkların öldüğünü gören çocukların ağladığı görülür.
Hayat kadınlarının çocukları için açtığı yuvada çocuk bakan ve kendisi de eski bir hayat kadını olan Mehtap Ana (Demet Akbağ) İtalya’dan evdeki çocuklardan birini almak için kurye olarak gelen İtalyan kıza(Özgü Namal’a) hiddetle bağırıp :
-Bak işte suyunu değiştirdin akvaryumun balıkların hepsi öldü.Ne güzel yaşayıp gidiyorlardı.der.
Evde emanet çocuklar arasında yer alan Hazal’ın babası 12 Eylül öncesi solcularındandır.Ve gözaltındadır.Dayısı da işkence altındayken sorgulanıp öldürülmüştür.
Hazal için gelen İtalyan kız Mehtap Anaya yanıt verir.
-Ama suları çok kirlenmişti.Akvaryumun içi boz bulanıktı.diye yanıt verir.
Elini beline koyan Mehtap Ana efelenmesini sürdürür:
-Ama yaşıyorlardı.der.
Ve devam eder:
-Geldiğin günden beri çocukların kafasına sevgi, mutluluk sözleri yerleştiriyorsun.Doğum günü moğum günü…Ne istiyorsun bunlardan.Bu çocukların anaları orospu,babaları bilinmeyen.Sen onlara yaşadıkları hayatta görmeyecekleri sevgiyi,mutluluk sözlerini sarf edersen ileriki zor günlerle nasıl başa çıkacaklar bu berbat düzende söylesene?
Tıpkı sularını yenilediğin balıklar gibi.Neye uğradıklarımı şaşırırılar.İyisi mi bırak hayatı tanıdıkça öğrensinler.
Filmi izlerken ülkemizde hayatın hiç de kolay olmadığına tanık oluyoruz.

2-Üç Maymun
61. Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye için yarışan ve yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’a En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Üç Maymun filmi ilginç bir öyküyü, seyirciyi adeta içine çekerek anlatıyor.
Eyüp (Yılmaz Bingöl) bir muhalefet milletvekili adayı şoförüdür. Gece yolculuğu sırasında aracı tek başına süren milletvekili adayı kaza yaparak bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olur.Oysa önünde milletvekilliği kazanma olasılığı yüksek olan bir seçim vardır.Eyüp’e suçu üstlenmesini,üstlendiği takdirde para vereceğini söyler.Eyüp çaresiz kabul eder.Ancak gelişen olaylar sonucunda milletvekili adayı ile Eyüp’ün eşi Hacer (Hatice Aslan) arasında bir ilişki başlar.Durumu Eyüp’ün üniversite sınavlarında sürekli istediği puanı alamayan oğlu fark eder.
Eyüp cezaevinden çıkar.Ancak banyodaki eşinin ısrarla çalan telefonunu açınca şüphelenmeye başlar.Baba,oğul ve anne arasındaki soğuk ve sinir bozucu gerilimi oğlu milletvekili adayını öldürerek çözmeye çalışır.
Bu çözüm aslında yeni çözümsüzlüklerin başlangıcıdır.Eyüp cinayeti oğlunun işlediğini anlar.O da ölen milletvekili adayının taktiğini uygulamak için oturdukları semtin kahvesinin kimsesiz,gariban çırağını önüne alarak konuşur.Oğlunun işlediği cinayeti üstlenmesini ister. Bir başka suçun üstlenilmesinden kazanılan para artık yeni bir cinayetin üstlenicisi olacak kahveci çırağındadır.
Sıradan bir öyküyü şiirsel bir sinema diliyle anlatan İtalyan-Fransız ve Türk ortak yapımı Üç Maymun’da her sahnenin sesli olarak çekilmesi filmdeki öyküyü daha inandırıcı kılıyor.Ve seyirci bir kez daha Uzaklar filminin de yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın hüzünlü anlatımında sarsılıyor.
Filme mekan olarak İstanbul’un Yedikule semtinin seçilmesi ortaya konulan emeğin sadece küçük bir kanıtı.
Sinemalarda izlemediyseniz; DVD veya VCD lerinden izlemenizi öneririm.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...