Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Yalancı baharlar

Yeni yılın, ilk ayının, üçüncü haftasına denk gelen günlerde Antalya ve çevresi yağışlı ve fırtınalı tam üç gün yaşadı.
Panjurlar uçtu, ağaç dallarından ve yapraklarından yol ve kaldırımlar görünmez oldu.
Derken hava açtı,güneş bütün muhteşemliğiyle yeryüzünü sıcaklığıyla buluşturdu.Bu yazının yazıldığı gün ve saatte hava pırıl pırıl,manto,palto,kazak çıkarttıran bahar ılıklığındaydı.
Yolunuzun üzerinde, evinizin önünde ;turunç, badem,erik ağaçları varsa usulca yaklaşın onlara.
Eğer havalar Tomurcuklarının irileştiğini neredeyse patlama aşamasına geldiğini göreceksiniz. birkaç gün böyle giderse tomurcuklar çiçeğe dönüşecek.
Oysa henüz kış ortasındayız. Yaşadığımız bu günlerin adı yalancı bahardır.
Yarın kuzey rüzgarları esip,dağlar yine kar altında kalınca ılıklığın yerini kış ayazı alacak.Çiçeğe duran ağaçlar aldanmanın cezasını çiçeklerin yitirerek yaşayacak ve gerçek bahar geldiğinde meyvesiz,çırılçıplak ağaçların görüntüsü yürek burkacak.
Yalancı baharları sallapatili, sözde gelişmekte olan ülkelerin ekonomisine benzetirim.
Bir önceki hükümetten sağlam ve temelleri olan ekonomiyi teslim alanlar şanslıdır.
Bir önceki hükümetten enkaz devralanlar ise şansız, bedbahttır.
Bir de mirasyedileri vardır ekonomilerin.Har vurup harman savuran,milli gelirleri adaletli dağıtamayanlar,ileri dönük on yıllık plan yapmaktan aciz olanlar küçük bir krizde tepetakla olup ülkeyi sıkıntıya sokar,sosyal çalkantıların oluşmasına neden olurlar.
En tehlikelisi de yalancı bahar yaşayan ekonomilere sahip ülkelerde ortaya çıkar.
Normal seyreden dünya ekonomisinin de günün birinde sıkıntıyla sarsılabileceğinin hesabını yapmazlar.Benzin fiyatı zikzaksızdır,piyasalarda seyir olumludur.Ancak ekonominin iyimser anlarda bile birdenbire bozulacağını bilen akıllı,ileriyi görebilen ekonomistler bu yalancı bahara karşı tedbirlidir ve üretim-tüketim ilişkiler,toplumun nüfus planlamaları kontrolleri altındadır.
Tedbirliler ve tedbirsizler işte bu “Ne olacağı meçhul” günlerde ortaya çıkar.
Yalancı baharda çiçeğe duran erik ve badem ağaçları küçük bir soğuk fırtınada nasıl tepeden tırnağa çıplak kalıyorlarsa,ekonominin başındaki tedbirsiz,rehavet içinde olanlar da tıpkı erik ve badem ağaçları gibi çiçeklerini,gelecekteki meyvelerini kısacık zamanlar içinde yitirip giderler.
Bugün global ekonomik krizde; yalancı bahar yaşayanlarla,gerçekçi ve objektif kriterlere sımsıkı sarılmış ekonomistler belli olacaktır.
Göstergeleri elbette ki rüzgarda savrulup giden çiçekler olmayacak…Para piyasalarındaki depremler,alışverişteki kısırlıklar,sayıları her gün bira daha çoğalan işsizler ve bütün bunlara paralel olarak sabır taşı çatlayan insanların işleyecekleri suçlar olacaktır.
Bugün dünya,dolayısıyla ülkemiz şimdi böyle bir sınavın korku tünelinden geçiyor.
Ayakta kalmanın tek yolu kriz gerçeğinin farkında olmak ve toplumsal dayanışma içinde ulusal saygınlığı koruyarak hareket etmektir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...