Cuma, 6 Aralık 2019
Nevriye UĞURLUEL

Dünya Gıda Günü'nde açlık ve yetersiz beslenme

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 16 Ekim günü Dünya Gıda Günü olarak kabul edilmiş. Dünyada üretilen gıda maddeleri artık artan nüfusa yeterli gelmiyor. Yoksul ülkelere baktığımızda besin maddeleri az olduğu için açlık ve yetersiz beslenme sorunları öne çıkmakta… Aslında açlık ve yetersiz beslenme konusu tüm ülkelerin, ulusların ortak sorunu. Bu soruna dikkat çekmek, çözüm bulmak amacı ile her yıl Dünya Gıda Günü'nde Birleşmiş Milletler'e üye olan ülkelerde, açlık, gıda üretimi ve tüketimi gibi konular ele alınır, etkinlikler düzenlenir. Araştırma ve inceleme sonuçları da kamuoyu ile paylaşılır.

BM'ye bağlı örgütler tarafından dünya genelinde açlığın arttığı uyarısı yapıldı. 2017'de yapılan açıklamaya göre dünya genelinde 815 milyon kiş iaçlık çekiyor. Çatışmalar ve iklim değişikliği nedeniyle yüzmilyonlar yetersiz beslenirken, çocukların da açlık nedeniyle gelişmediklerine dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletler bünyesindeki Gıda ve Tarım Örgütü, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, Çocuklara Yardım Fonu ve Dünya Sağlık Örgütü'nün ortak çalışmaları sonucu olarak yayımlanan Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2017 Raporu'na göre, 2016 yılında dünya genelinde yaklaşık 815 milyon kişi çatışmalar ve iklim değişikliğinin yol açtığı doğal afetler nedeniyle yetersiz beslendi. Rapor, geçen yıl dünya genelinde açlık çeken insanların sayısının artışta olduğunu ortaya koydu.Raporda, 2005 yılından 2016 yılına kadar yetersiz beslenen çocukların oranının yüzde 30'dan yüzde 23'e düşürülebildiği belirtilse de, dünya genelinde beş yaş altı 155 milyon çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle yaşlarına uygun gelişemediklerine dikkat çekildi.

Yetersiz beslenme nedeniyle açlık çeken çocukların yanı sıra 41 milyon çocuğun da aşırı kilolu olduğu ve bunun da önemli bir sorun olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler uzmanları açlıkla mücadelede 2030 yılına kadar belirlenen hedefin ancak barış ve istikrarın sağlanmasıyla mümkün olacağı uyarısında bulundu.Ülkemiz, yeryüzünde besin maddeleri üretiminde kendi kendine yeten yedi ülkeden biri olarak gösterilse de, üretilen besin maddelerinin iyi değerlendirilmediği bildirilmiş. Büyük kentlerde yapılan araştırmalara göre, besin maddelerinin onda birinin çöplüklere atılmakta olduğu ve bu maddelerin başında da tahıl ürünlerinin geldiği belirtiliyor.

Gıda maddelerini tüketirken, çöpe atarken bir kez daha düşünün…

Tüm uyarıları da ,göz önünde bulundurmak dileğiyle…

Nevriye UĞURLUEL

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-11-26

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-11-25

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...