Cuma, 22 Mart 2019
Nevriye UĞURLUEL

Çocuklarımız ve sosyal medya...

Çocukluğumuzda ailemiz bizi her daim uyarırdı, "yabancılarla konuşma, çağırırlarsa yanına gitme, birileri birşeyler verirse alma" vs. diye…

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün…

Masallarda, hikayelerde, romanlarda okuduğumuz, filmlerde izlediğimiz kötü karakterlerden korktuk hep…

Çocukluğumuzun kişisel tehlikeleri artık sanal aleme dönüştü.

Sosyal medyada çocukların karşılaştığı tehlikeler, kişisel tehlikelerden çok ama çok daha önemli…

Bitdefender Antivürüs'ün Gençler ve Çevremici Tehditleri Raporu'na göre her 10 çocuktan 7'sinin sosyal medyadaki arkadaş listesinde tanımadıkları insanlar yer alıyor. Bu gruptaki çocukların 70’i ise yabancılarla çevrimiçi olarak sohbet ediyor. Rapora göre çocukların sadece 26’sı gerçek hayatta tanımadığı kişilerin sosyal medyadaki arkadaşlık taleplerine onay vermiyor. Çocukların 16’sının arkadaş listesinde 50’den fazla tanımadığı kişi varken, 26’sı da arkadaş listesinde 5’ten az sayıda yabancıyı bulunduruyor. 74’lük yüzde ile çoğunluğu oluşturan ve internette karşılaşabilecekleri pek çok tehlikeye rağmen yabancılarla konuşmaya devam eden çocuklara karşı ebeveynlerin nasıl bir tutum sergilemesi gerektiği de önemli bir soru haline geliyor.Konuşmanın yanısıra paylaşılan fotoğraflar ve yer bildirimleri de bana göre sosyal medya tehlikelerinden bazıları…

Genç kızları ve delikanlıları geçtim, küçük çocukların ellerinde bile son model akıllı telefon var artık… Kendi fotoğrafını çekip çekip sosyal medyanın değişik uygulamalarıyla birlikte paylaşımlar yapıyorlar.

Profil fotoğraflarımızın bile haberimiz olmadan kötü ve sakıncalı sitelerde kullanılması tehlikesi varken, çocukların bu uygulamaları kullanıp paylaşmaları ne kadar doğru?

Genellikle çocuklar oyalansın, eğlensin veya ağlayıp dururken sussun diye ellerine verilen tabletler, cep telefonları gelecekte onları daha da bağımlı hale getirecektir.

Günümüzde tehlike o kadar çok ki…

Her gün çocuk cinayeti veya kaçırma haberlerini okuyoruz.

Lütfen çocuklarımızı tehlikelerden mümkün olduğunca uzak tutalım…

Özellikle sanal alemden, sosyal medyadan...

Nevriye UĞURLUEL

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-02-11

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-03-19

E-bülten Gurubu

bize katılın ...