Cuma, 22 Mart 2019
Nevriye UĞURLUEL

Çocuklarımız ve biz

Her gün yeni bir veya birkaç olayla karşılaşıyoruz. Daha minik Eylül'ün acısı yüreklerimizde yanarken, Leyla'nın acı haberi ile sarsıldık.

Cinsel istismara, tacize uğrayan, kaçırılan, kaybolan ve öldürülen kadın ve çocuk haberleri eksik olmuyor sosyal medyada ve haber bültenlerinde…

Yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan veriler son on yılda cinsel istismar vakalarında büyük artış yaşandığını gösteriyor.

İşlenen bu suçların ortadan kalkması, verilen ceza ile orantılı görülüyor. Suç işlenene kadar yapılan ihmaller, koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınıp alınmadığı, sorumlu kişilerin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği ayrı bir araştırma konusu…

Verilen cezaların caydırıcılığı yeterli değil… Aileler de bence yeterince ilgili ve koruyucu değil.

Çocuklara sahip çıkmakta en büyük sorumluluk anne babaya düşüyor.

Çocuklarımız anne baba çalıştığı için genellikle dışarılarda büyüyor, ellerinde tabletler, cep telefonları sanal alemlerde geziniyor.

Günümüzde internet ortamında her türlü kötülüğün barındığını hepimiz kabul ediyoruz. En basit şekliyle ele alırsak bu tür olayları, bırakın kendi özel fotoğraflarımızı çocuklarımızın her yaştan her türlü fotoğraflarını paylaşmamak gerekiyor. Reklam filmlerinde çocukların ve kadınların bu kadar çok yer alması da sakıncalı… Çünkü kötülükler ve sapık zihniyetler arttı…

Artık kimsenin kimseyi tanımadığı dönemlerdeyiz. Kesinlikle yapmaz, öyle biri değildir diye düşündüğümüz insanların içinden canavar çıkıyor bazen…

Kimin ne olduğunu, nasıl bir ruh hali taşıdığını kestiremiyor, bilemiyoruz.

Çocuklar büyürken onlara kesinlikle tanımadığı bilmediği insanlarla muhatap olmamalarını, aile çevresinden uzaklaşmamalarını öğretmek bu konuda eğitmek gerekiyor.

Parkta oynayan çocuklar kayboluyor, suçlusu, sebebi kim? Onu parka götüren değil midir? Ailelerin yeterince çocuklarıyla da ilgilenmediğini düşünüyorum.

Zamane çocukları çok akıllı… Onları hayatta karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı uyarırken korkutmak yerine, konuşturmak, paylaşmalarını sağlamak gerek. Herşeyden önce rahatsızlık duydukları konuları anlatmalarını alışkanlık haline getirmeliyiz. Onlara açıklayıcı sözlerle destek olmalı, gerekli uyarıları yapmalıyız.

Çünkü kötülük insanlığın en eski tarihlerinden beri vardı, hep de olacaktır…

Kötülerin ve kötülüklerinin çocuklarımız ve kadınlarımızdan hep uzak durması dileğiyle…

Nevriye UĞURLUEL

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-02-11

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-03-19

E-bülten Gurubu

bize katılın ...