Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Ğelemeğozan kapıdan uzan "Bir sahur hikâyesi"

Biraz ramazan anılarından dem vur diyor sosyal medya takipçisi dostlar.Öyle ya o kadar çok geçmişi kurcaladım ki adımız anı yazarına çıktı.Hani güzel değil mi diyeceksiniz.Yanıtım güzel tabi...Eskiyi yâd etmek büyük keyif veriyor bana.

Ramazanın en hoş anlarından biridir sahur zamanı.Uykuyu elinizin tersiyle silip,henüz gökyüzündeki yıldızlar sönüp gitmeden kalkmak ve yeni bir güne niyet etmek müthiş bir duygudur.

Babam ve oğlum filmindeki Deniz çocuğu aklınıza getirip, düşününüz...Yönetmen Çağan Irmak harika bir öykü üzerine kurguladığı filminde çocukların hayal dünyasının zenginliğini de duygusal biçimde anlatmıştı.

İşte çok ama çoook eskiden biz de Deniz çocuk gibi hayalleri rengarenk çocuklardık.

Sahur...Ramazan ayının en büyülü anıdır...

Teee o zamanlara gidelim mi?

...

Gecenin içinde davul tıngırtısı olmadan yankılanan sahurcu Fethi'nin sesini duyunca yer döşeğinden sıyrılp kulak kesilirdim.İşte o zaman düş gücümün sineması trak diye devreye girerdi.

Fethi'yi gecenin içinde yarı görünür yarı görünmez bir hayalet olarak düşünürdüm.

Mahallenin her hane reisinin adını,işini,özelliklerini tıkır tıkır sayar,şirinlik yapardı.Her yanan ışık onun görevini başardığının işareti olurdu.

Babamız, Fethi'yi çoğu zaman sahur soframıza davet ederdi.O da bir iki lokma alıp, diğer hane halklarını kaldırmaya koşardı.

Sahurcu Fethi'yi, nenemin bize bala iken anlattığı Ğelemeğozan'a benzetirdim.Sanki ele avuca sığmaz verdeçe çocukları birden kapıp gizemli bir dünyaya götüren korku dolu bir hayaletmişcesine.

Ancak Feti yi sahur sofrasında bizim gibi etli canlı,hoş sohbetli olarak tanıyınca düş dünyamdaki korkutucu hali uçup gitmişti.Vay be insanmış hayret yanıtı sanki yüreğimi hafifletmişti.

Fethi mani söylemezdi...O güne özgü türkü mürküyü,şarkı markıyı ve hane reisinin özelliklerini yarı mizahi anlatırdı.

Bir ramazan gecesi Fethi'yi vurdular!

Niye vurdular,niçin vurdular hiç bilemedim.

Rahmet ve saygıyla anıyorum.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...