Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Ağaçlara kıymayın efendiler!

Ne kadar acı...Ağaçlar ağ kurdu üretiyor,dökülen zararlı böcekler insanlarda alerji yapıyor diye ağaç gövdelerine balta indirmek,keskin hızar dişlilerinden geçirmek?

Oysa doğa içindeki canlıların devinimi ile tek bir dala,yaprağa zarar vermeden çözüm bulunabiliyor.

Antalya'da bir okulun cennet bahçesindeki kadim çam ağaçları ağ kurdu üretiyor,kesecikler içindeki kurtçuklar rüzgar ve doğal nedenlerle saçılıp çocukların üzerinde kaşıntı ve alerjik sıkıntılar yaratıyor diye kesildi.

Okul Antalya'nın anıt değerindeki okullarından biri ve konum olarak şehrin tam kalbinde.

Ağaçlar kesilmeden çözümü hemen yakınındaki Tarım İl Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü devreye sokularak bulunabilir, sıkıntı giderilebilirdi.

Doğrudur doğal yapısı gereğince çam ağaçları bünyelerinde ağ kurdu ve benzeri zararlılar üretebilir.Ancak bahar mevsimine bir iki ay kala çam ağaçları diplerine uzmanlarca yerleştirilecek biyolojik böceklerle sorun çözülebilirdi.Birbiri ile mücadele eden bu böcek savarlar kimyasal kullanımına gerek bıraktırmaz ve durum karşısında oluşan ağaçları kesme paniğine, yanlışına da düşülmezdi.

Evet tek derdimiz bilimsellikten uzak durmak ve ortak akılda buluşamamak...

Günlerdir haberlerde azgın sellerden,su baskınlarından,hava ihtilaflarından söz ediyoruz.Kader diyoruz ve tüm kabahati ilâhi güce yüklüyoruz.

Oysa suç da kabahat de bizim!Ağaçları her bahanede kıyma cehaletimiz, caniliğimiz!

İçimizde hala yahu arabamın yanındaki meyve ağacının dalına çocuklar çıkıyor, zarar veriyor o halde kökleyeyim.Ya da penceremden güneşin girmesini engelliyor o halde dalını budağını keseyim.Yuh bu ağaçlar manzaramı yok ediyor, o halde kellelerini vurayım!

Ve olan biten yeşilin hızla azaldığı,beton dağlarının yükseldiği,oksijeninin eksildiği hayatlarımıza oluyor.

Türkiye yeşilini kaybettiği zaman geriye kalacak tek şey şüphesiz ki yoksulluğumuz olur.Bunun adına da biliyorsunuz ki tüm dünya çölleşme diyor.

Yeşile kıymayalım efendiler!

Lütfen sağduyu!

Lütfen ortak akıl!

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...