Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

MENDİL

Aileler arasında söz verilmiş,birbirini seven gençlerin ilk beraberlik adımı atılmıştı.İki genç insanın onuruna verilen yemekte söz dolanıp büyük anneye geldiğinde, her kes nefesini tutmuş, onu dinlemeye koyulmuştu.

Soruyu dünür kadın:

"Büyük anne merhum eşiyle vuslata nasıl erdiğini anlatır mı?"Diye sormuştu.

Öyle ya değişen hem de çok hızlı değişen dünyanın çarkı içinde insanların yaşam biçimi de değişiyordu.

Başdöndörücü iletişim araçları dünyayı küçültüp minik el telefonlaranın içine kondurmuş,insanlar daha çabuk anlaşabilme olanaklarına sahip olmuştu.

Ya onlarca yıl önce insanlar hangi yöntemlerle tanışık olmuş,yuva kurmuştu?

Büyük anne derin bir nefes alıp,gözlerini bir noktaya dikerek ve üzerindeki meraklı bakışları görmezden gelerek anlatmaya başladı.

"Çok küçük de değildim büyükte...Ama bana kalırsa çocuktum.Mahallenin kızlarıyla evdeki iş güçden kaçıp sokağa çıktığımızda ip atlıyor,leppikle çizgi oyunlar oynuyorduk.Evimizin önünden akıp giden kehrizin serin suyunu ibriğe doldurup, çizgimizin beş halkasını suyla çizerek oyuna geçiyorduk.

Biz oyuna daldığımızda adamın biri ikide bir yanımızdan gelip geçiyor,dikkatle süzüp bakıyordu.

Bir süre sonra şık giyimli adam cebinden çıkardığı mendili düşürür gibi yaparak ayak uçlarıma bırakmaya başladı.Hala durumun farkında depildim.Öyle ki en son düşürdüğü mendili yerden kapıp güzelce burnumu sümkürdükten sonra kehriz arkının suyuna fırlatıp atmıştım.

Bir akşam leylak ağacının altında abdest alan Zehra anne seslendi.Yarın erken kalkıp etrafı köşe bucak temizleyeceğiz.Tıpkı bahar temizliği gibi ak pak olacak her taraf.Akşamda seni gelip görecekler var kızım dedi.

E misafir bu gelir diye içimden konuşsam da Zehra anne manalı bakıp üstün başına çeki düzen ver deyince garip bir kuşku duymuştum.

Sabah iki göz evi tepeden tırnağa misler gibi yapmıştık.

Zehra anne de komşumuzun yardımıyla fındıklı bir sini Van pastası pişirmiş,bir diğer komşumuz vitrinimizdeki üzeri hep dantel örtülü kristal sürahileri çıkarıp taze sıkılmış limonlarla limonata yapmıştı.

Hazırlığın diğer bölümünde ben vardım.

Girişteki çâl içinde banyo yaptırmışlar,omuzlarıma kadar uzamış saçlarımı örmüşler,bayramlık çiçekli basmadan dikilmiş elbisemi giymeme yardımcı olmuşlardı.

Anlamıştım ki gelenler benim için geliyordu,yaşlı Zehra annemin heyecan ve telaşı bu yüzdendi.

Düşündüğüm doğru çıkmıştı.Mahallenin kıyısında oynarken gelip geçen,mendilini düşüren adam ve ailesiydi gelenler"

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...