Çarşamba, 23 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Ajans

Hatırlayın...

Eskiden tüm halkı kahvede,evde,çarşıda,pazarda bir araya getiren haber saatleriydi.

Mesleğin,konumu ne olursa olsun radyodan haberler okunduğunda her kes pür dikkat kulak kabartırdı.

Derken bu alışkanlığımız vizontele(televizyon)yaygınlaşınca ekran başına kaydı.

Haber sunanlar,yorumcular vicdanı ve sağduyusu olan,hacıyatmazlıktan,biatcılıktan,partizanlıktan uzak isimlerdi...

Habercilikte ilke;doğru ve güvenilir,yansız olmaktı.Yanılgılı haberlerin karşılığı tekzip(düzeltme)yöntemiydi.Ucunda cezaevi,düşmanca tavır almak yoktu.

Şimdi haber saatlerinde çoğunluğu siyasi kimlikler şahadet parmaklarını gözümüze soka soka,öfkeli gözlerini kocalta kocalta,lafın nerelere gideceğini terazilemeyen konuşmalarıyla ajans saatlerini ve hatta program akışlarını da keserek arzı endam eyler oldular.

Kimi zaman öfkelerine yenilip yaralayan,ayrıştıran söylemleriyle sabırları taşırır oldular.

Haberciliğin de,tarafsızlığın da sâlâsını okutan bu durum, biz halkı o çok önemsediğimiz ajans haberlerinden uzaklaştırmaya,sosyal medyada doğrulukları şüpheli haberlere ve sokaktaki kulaktan kulağa dolaşan dedikodulara yöneltti.İşte sosyal sorunlara yol açacak gelişme budur.Ve adına da halkın diliyle kaş yaparken göz çıkarma denir.

Artık yanlı ve soyut ya da sistematik siyasi kurgusu olan bir habercilik ile güvenlerimiz kaybedildi.Haber realitesi şüphecilik ile yan yana konuşulur oldu.

Halk artık:

"Benim acansımı geri verin."Diyor.

Yani objektif haber,gerçek yorum,yansız ve tarafsız medya istiyoruz.Yoksa haber saatlerinde radyomuzun düğmesini kapatmak,televizyondaki haber kanallarından uzaklaşmaktan gayri çaremiz yok.

Düşünce ve irade özgürlüğünün olduğu ülkelerde medya yanlı ve yansız ya da havuz medyası olarak anılmaz.Medya sosyal hayatın ve tüm alanların şaşmaz aynası olduğu sürece her düşünce ve siyasi çizgi kendine düzen verir,özeleştiri yapar,ulusal sorunlarda tek ses,ülkenin hayati kararlarında ortak davranış belirler.

Ülkemizin bugün ve yarınını düşünen bizler artık objektif ve yansız,siyasi kaygısı olmayan bir medyanın özlemi içindeyiz.

İktidar da,muhalefette bu özlemimize uygun davranış sergilemeli ve özgür düşünceyi yüceltmelidir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...