Pazar, 16 Aralık 2018
Ramazan KALKAN

DÜNYA İÇİN FLAŞ! GELİŞMELER...!

Suriye’de savaşı bitirmek ve tarafları bir masada anlaşmaya ikna etmek amacı ile ilk defa Astana’da Türkiye, Rusya ve Iran garantörlüğünde görüşmeler başlamıştı. Bu görüşme, Soçi buluşması ile devam etmişti... Geçtiğimiz ay içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı bir dizi telefon görüşmesinin ardından üçlü zirvenin bu kez İstanbul’da yapılacağı kararlaştırıldı. Bu gelişme geçtiğimiz haftalarda gündeme düşmüştü.

SIYASİ KULİSLER HAREKETLENDİ... !

Bugüne kadar Türkiye ile birlikte ABD her fırsatta Suriye Devlet Başkanı için “Katil Esad” söylemini kullanıyordu. Ancak, Suriye’de akan kanın durdurulması ve savaşın bitirilmesi için Türkiye iç kamuoyunun dışında Rusya ve İran’dan Esad’la anlaşılması yönünde siyasi tavsiyeler gündeme geliyordu... Tüm bu girişimler sonucunda Türkiye’nin bu konuda esnediği ve Suriye ile bölge ülkelerinin güvenliği için Esad’la diyalogların başlatılması için Türkiye’nin artık yeşil ışık yaktığı iddiaları çeşitli kaynaklardan gelmeye başladı.

FLAŞ İDDİA...!

Kişisel çabamla edindiğim asıl flaş iddia ise üç liderin İstanbul buluşmasında zirveye Esad’ında katılması için kapalı kapılar ardında Rusya ve İran ile görüşmelerin yapıldığı iddia edildi. ..

Ancak bu gizli gelişmeden ABD’nin haberdar olması ile birlikte ABD’nin bu buluşmayı engellemek için Türkiye’ye siyaseten sıkıştırmaya yönelik çalıştığı gelen iddialar içinde...

TARİHİ BULUŞMADA DÜNYA İÇİN GELİŞMELERİ ‘ESAD’ UNSURU BELİRLEYECEK...

Çeşitli önemli siyasi kaynaklardan edindiğim kulis bilgilerine göre üç ülkenin garantörlüğünde İstanbul’da yapılacak olan zirvenin tarihinin ise garantör üç ülkenin Esad’la yapılacak ön görüşmeler sonrasında belirleneceği iddia edildi...

ABD BULUŞMAYI ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR..!

Eğer ABD bu buluşmaya engel olamaz ise dünya siyaseti için durum kritik bir hal alabilir. Gelen kulis iddialarıan göre ABD kapalı kapılar ardında İstanbul zirvesini engellemeye çalıştığı iddia edildi. Ancak, bu iddialar gerçekleşir ve Esad, İstanbul’da yapılacak görüşmeye katılırsa, dünyada ki tüm dengeler alt üst olabilir. Bu durum ABD’yi öfkelendirip bir kıyamet savaşına neden olabilir; yada ABD’nin Ortadoğu’dan hayal kırıklığı ile geri çekilmesine de sebep olabilir.

Hatta, ABD’nin (GBOB/ABD/YENİ DÜNYA PROJESİ) büyük bir sekteye uğrayabilir.. .

Önümüzdeki sürece hep birlikte bakıp göreceğiz; Esad, İstanbul zirvesine getirilecek mi?... Getirilmeyecek mi?... Pazarlıklar nasıl sonuçlanacak hep birlikte göreceğiz...

İstanbul zirvesi dünya için bir kırılma noktası olacağı kesin...! Bekleyip stratejilerin nasıl gelişeceğini göreceğiz...!

Yukarıda kaleme aldığım makalede ki kulis gelişmelerini dünyada ilk defa benden duyduğunuza emin olabilirsiniz...

Yeni makalede buluşmak dileği ile UYANIK kalın...

RA Ramazan KALKAN
(Araştırmacı Gazeteci/Analist)

Ramazan KALKAN

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2018-10-27

""

Mustafa ÖZBAŞ
Mustafa ÖZBAŞ2018-10-27

""

Mustafa ŞİMŞEK
Mustafa ŞİMŞEK2018-06-08

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2018-10-21

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2018-11-12

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2018-10-27

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2018-05-30

E-bülten Gurubu

bize katılın ...