Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Kirazdan küpeler

Evlerimizin ortak küçük bahçesinde ince,uzun dallı,zayıf dallarıyla göğe yükselen ağacın adını gelin ağacı koymuştum.

Sayılı kış fırtınalarına göğüs geren,bahçemize şirinlik katan kiraz ağacı badem ve erik ağaçlarına nisbet edercesine birden nar rengi tomurcuklarını patlatıp beyaza bürünürdü.

Pek tutmazdı çiçeklerini zarif dallarında.Serçelerin,esen rüzgârın aklına uyar dibine saçardı.

Çelimsiz çocuklar gibiydi.Nazlı,sevecen,dokunsan mızırdanacak ve küsecek gibi.

Hemen bir adım ötesinde kendisine yoldaşlık eden vişne ağacından daha aceleciydi.Tutmayın beni ben güneş gördüğüm zaman açılıp saçılacağım derdi.

Hiç birimiz o ağaçlara dokunmaz,çiçeğine,meyvesine el uzatmazdık.O bizim seyirlik ağacımız,esirgediğimizdi.

Bu duygusallığımızı bildikleri için olmalı ki çarşı pazarı kiraz bastı mı büyüklerimizin getirdiği kırmızı yanaklı kirazlar koca tabaklar üzerinde önümüze konur, sanki bir daha alınmayacak gibi başına üşüşürdük.İşte o zaman iç güdüsel olarak kirazları küpe gibi kulaklarımıza asardık.Bunu fark eden babalarımız bir sonraki kiraz alımlarını ikiye katlayarak alırdı.

Kiraz ne güzeldi.Japonların Sakura dediği,kutsadığı,adına festivaller düzenlediği bu zarif,al benisi çıldırtan meyvenin tadına hiç doyamazdık.

Her bahar sanki büyüleyen bir varlık gibi çiçeğe duran kiraz ağaçlarının önünde durup dua eden kaç kişi vardır bilinmez.Ama ben hep duayla,minnetle karşılarım kiraz ağaçlarını.Onları yaz müjdecisi allı turnalara,sarhoş eden kokularıyla iğde ve leylak ağaçlarına benzetirim.Çünkü kiraz ağaçları da baharın müjdecileridir.

Beyaz,kimi zaman pembeleşen çiçekleriyle tel duvaklı bu şirin ağaçların resimlerini defterlerinin kenarlarına bakalım Afrinli çocuklar bu bahar işleyebilecek mi?

Minik,ince boyunlu,çelimsiz çocuklar gibi boy veren,esen rüzgârdan ve hatta çalıkuşlarının kanadının yelinden bile koruyamayan kiraz ağaçlarına benzer savaş rüzgârlarının estiği ülkelerin çocukları.

Korkmuş,sinmiş,kaygılı...

Gözyaşsız bir bahar için dua ediyorum.Diliyorum ki cemreler gibi barışla kucaklaşsın,kirazdan küpeler taksınlar kulaklarına...

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...