Pazartesi, 21 Ekim 2019
Şahin AKÇAP

Bir zamanlar Van'da futbol

1965-1970 yılları tüm dünyada ve ülkemizde futbolu en sevilen kitle oyunuydu.Öyle ki spor denince akla gelen harfli futboldu.

Van'da tek bir stad vardı.O stad Endüstri Meslek Lisesinin karşısında,eski cezaevi ile elektrik santrali civarında dört bir tarafı duvarlarla çevrilen sahaydı.Maç günleri duvarların belli noktasında bedavacı seyirci için askeri inzibatlar konuşlandırılırdı.Bazen saha ilgilileri işgüzarlığın dozunu artırır duvarlara katran bular,kimi yerlere cam kırıklarıyla geçilmez kılarlardı.

Futbol öylesine sevilir olmuştu ki beraberinde küçük çapta olsa da bir sektörün oluşmasına neden olmuştu.

Futbul malzemesi satan yerler,futbol topu diken,kranponlu ayakkabı onaran pineciler(saraçlar) küçük kentin gözde esnafları olmuştu.

Van'ın bölge müdürlükleri bünyesinde oluşturulan takımlar süreç içinde üç amatör kulübü yarattı.

Siyah-beyaz renkleriyle Van Gençlik,Sarılarcivet renkleriyle Şengençler,Sarı kırmızı renkleriyle Erek Spor ve Mavi beyaz formasıyla İkinisan futbol kulüpleri amatör ligde boy gösterdiler.

O yıllarda her üç takımın yıldız oyuncuları vardı.

Van Gençlik'in Pisburun İrfan'ı,gol yollarının tartışılmaz Zamir Gür'ü,Pele İhsan'ı,Fuat'ı,Remzi ve Fevzi Budak, ile lastik kalecisi Yıldırım'ı,Metin Irak'ı...

Sarı lacivertli Şengençler'in geçilmez defans oyuncusu Necmi Tekyurt'u,Niyazi'si,Metin ve Çetin Soydan'ı.

Sarı kırmızı Erek Spor'un gol yedi mi oturup hırsından ağlayan kalecisi Adil'i,voleci Uçun'u...

Mavi-beyaz renklerin İkinisan'ının Ergül Koç kaptanı,kaleci Halit'i,İsmet'i o yılların ünlüleriydi.

Van futbolu en şöhretli oyuncusu Niyazi'yi Kayserispor'a sonra da Fenerbahçe'ye kazandırdı. O zamana kadar futbolu günah ya da gereksiz gören babalar Niyazi'nin Fenerbahçe'ye transferinden sonra oğullarına hangi ayaklarıyla topa iyi vurduklarını sormaya başladılar.Okul futbol takımları kuruldu,turnualar düzenlendi.Bu gelişmeler ile birlikte daha modern stadyum hizmete sokuldu.Saffet Demiroğlu tesisleşmede önemli hizmetler yaptı.

Sevilen futbol yeni yeteneklerin boy göstermesine vesile oldu.Azmi'ler,Ahmet'ler,Vahap'lar,Fahrettin'ler,Mitat'lar,İlhami'ler,Şeref'ler,Mehmet'ler Van'ın alt yapısını oluşturmaya başladı.

90 lı yıllarda Vanspor birinci lig ile buluştu.Gittiği kentlere Van'ın dostluk ve kardeşliğini götürdü,futbolun birliktelik ruhunu sundu.

Sonra...Düşüş...Ve ilgisizlik,yanlışlar bugünlere getirdi.

Şimdi dileğimiz,Van spor'un yeniden yükselişe geçmesidir.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-09-08

E-bülten Gurubu

bize katılın ...