Salı, 12 Kasım 2019
Şahin AKÇAP

Ateşin dansı

Gecenin karanlığı kar boran günlerinde daha çok koyulaşır.Gökte ay ve yıldızlar yoksa,beyaz bulutlar güneşini kaybedip karanlığa bürünmüşse, gaz lambasının fitili isli camında çekilmişse bir tek ışık kalırdı toprak damlı,sobalı evlerin içinde.O ışıkta en son atılan bir iki parça odunun yanarken yaydığı ışıktı.

O ışık ki bütün bir nüfusun yer döşeklerinde uyumadan önceki düşsel seyirini oluştururdu.Yaz geceleri damda yatanların yıldızları seyrettiği gibi kış geceleri de soba deliklerinden süzülen ışıkları seyredenlerdendim.

Ve hele tavanı mertekleri sıralanmış ve aralarından sazlıkları sarkmışsa sobanın üst deliğinden yukarılara uzanan sarı ışık hüzmeleri binbir şekle dönüşür, hayal gücünüze göre biçimlenip siz isterseniz raks bile ederlerdi.

Kimi zaman bütün bir hane halkı derin uykuya daldığında yorganımdan sıyrılıp, ayak parmaklarımın üzerinde sessizce doğrularak sobaya bir iki tutuşturma kıymığı atıp ateşin dansını devam ettirirdim. O çocukluktan kalma oyunu gün gelipte Van'ın Gürpınar İlçesinin Bozyiğit köyüne öğretmen olarak atanınca, köy okulunun tek gözlü lojmanında kara geven ve tezekle tutuşturulan sac sobasında devam ettirdim.Eski günlerdeki tadı vermesede çıtır çıtır bir çırpıda yanan gevenin ve tezeğin bazen sarı, bazen mavimsi ışığı duvarlarda ve tavanda şekiller oluşturur ve onların yorduğu gözkapaklarım uykuyla buluşurdu.

İnsanın hayal gücü aklının gücünde sınırsızlığa ulaşır.Hayal güçlerimiz olmasaydı dünyamızdaki bunca hayatı kolaylaştıran buluşlar olur muydu?

Hayal edin...Hayalleriniz sizi gün gelir özlediğiniz gerçeklere kavuşturur.

Şahin AKÇAP

Diğer Yazıları

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU2019-09-19

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2019-10-17

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2019-01-23

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2019-09-05

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2019-10-21

E-bülten Gurubu

bize katılın ...