Salı, 25 Eylül 2018
Uzm. Dr. Devrim Sakallı ÇAKÇAK

SİZİ ÖMÜR BOYU TAŞIYAN AYAKLARINIZA YETERİ KADAR ÖNEM VERİYOR MUSUNUZ?

SİZİ ÖMÜR BOYU TAŞIYAN AYAKLARINIZA YETERİ KADAR ÖNEM VERİYOR MUSUNUZ?
Günün büyük bir kısmının ayakta, yürüyerek ya da bir yere yetişebilmek için koşarak geçirdiğimiz düşünüldüğünde ayak sağlığının önemi daha iyi anlaşılabilmektedir. Bütün vücudun yükünü taşıyan ayaklarımıza kışın olduğu gibi yaz döneminde de özen göstermeliyiz.
Yaz aylarında hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ayakta mantar enfeksiyonlarına daha çok rastlanır. Özellikle yazın havuz gibi ortak alanların kullanılmasından dolayı mutlaka öncesinde tırnaklardaki mantar enfeksiyonlarının tedavi edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda erizipel (yılancık) gibi bir takım bakteriyel enfeksiyonlara da giriş kapısı oluşturabilmektedir. Ayaklar kuru tutularak, pamuklu çoraplar tercih edilerek ve aynı ayakkabıyı birer gün arayla giyerek mantar oluşumu engellenebilir.
Ayaklarımız yaz boyunca dış etkenlerden daha çok etkilenir. Ayak bakımına dikkat edilmezse kuruluk, topuk çatlakları ve nasır yaz boyunca ayakların peşini bırakmaz. Yaz aylarında güneşin etkisiyle ayaklarda kuruluk çok sık karşımıza çıkar. Bu nedenle ayaklar için de güneş  koruyucu  kullanılmalı ve jojoba yağı ve E vitamini içeren nemlendirici kremler ihmal edilmemelidir.
Yorucu ve sıcak bir günün ardından ılık suyla yapacağınız 15-20 dakikalık bir ayak banyosu, ayaklarınızın yumuşaması ve rahatlamasına yardımcı olur. Ayrıca, haftada bir kez ponza taşı ile ayağınıza masaj yapmak, ölü derilerden kurtulmanızı sağlar.
Özellikle yaz döneminde  kadınlar bakımlı el ve ayak tırnakları için oje kullanmaktadır. Ancak oje uzun süre tırnakta tutulmamalı, tırnakların nefes alması sağlanmalıdır.
Oje sürmeden önce tırnaklara tırnak besleyici vitaminli solüsyonlar sürmek tırnakları bir miktar koruyacaktır. Tırnaklar için özel besleyici kremlerin akşamları yatmadan önce sürülmesi de tırnakların korunmasında kolay çizgilenip çatlayıp kırılmalarını önleyecektir. Yine bu dönemde pedikür yapılma oranıda artmaktadır. Pedikürün steril ortamlarda ve bu konunun uzmanı olan kişilerce yapılması gerekir.
Yaz aylarında ayak sağlığını koruyacak ve ayaklarımızı rahat ettirecek ayakkabı seçimi önemlidir. Çok sert tabanlı sandaletler, parmak arası terlikler ayak derisini sertleştirir. Sandalet, terlik seçerken yumuşak tabanlı ortopedik olanları seçmek gereklidir. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabılar ya da rahatsız ayakkabılar giymek, ayak tabanında sürtünme ve baskıya neden olabilir, bu bölgede oluşan tahrişe karşı cilt kendini korumak için kalınlaşır ve nasır oluşur. Kapalı ayakkabı tercih edeceksek sentetik ve vinlex materyallerden sakınıp  nemi emebilecek kumaş veya deri ayakkabıları tercih etmek, naylon ve sentetik çorapları giymemek gereklidir. Ayrıca  aynı ayakkabıyı üst üste giymek ayak sağlığını  olumsuz etkiler.
Yaz döneminde çok sık karşımıza çıkan ayakta kaşıntı, kepeklenme, sulantı, pul pul dökülme, nasırlaşma gibi sorunlar dermatoloji hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Uzm. Dr. Devrim Sakallı ÇAKÇAK

Yorum yap


Köşe Yazıları

""

Mustafa ŞİMŞEK
Mustafa ŞİMŞEK2018-06-08

""

Nevriye UĞURLUEL
Nevriye UĞURLUEL2018-09-22

""

Ramazan KALKAN
Ramazan KALKAN2018-09-06

""

Şahin AKÇAP
Şahin AKÇAP2018-09-22

""

Sevim AKDENİZ
Sevim AKDENİZ2018-05-30

E-bülten Gurubu

bize katılın ...